Işıklı baraj gölü (Çivril-Denizli)'nde yaşayan turna balığı (Esox lucius L.,1758)'nın endoparazitlerinin incelenmesi
The Investigation of endoparasites of pike (Esox lucius L.,1758) of living in Işıklı dam lake
  1. Tez No: 128288
  2. Yazar: HÜMEYRA DİŞCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Işıklı Baraj Gölü'nde yaşayan turna balığının endoparazitleri incelenmiştir. 15.12.2000-15.11.2001 tarihleri arasında toplam 160 adet turna balığı yakalanmıştır. Bu örneklerin yaş, boy, ağırlık ve cinsiyetleri belirlenmiştir. Çalışma sonunda endoparazitlere ait dört tür kaydedilmiştir. Bunlar; Bathybothrium rectangulum (Cestoda), Raphidascaris acus, Camallanus truncatus (Nematoda) ve Neoechinorhynchus rutili (Acanthocephala)'dir. Tespit edilen parazitlerden S. rectangulum, turna balıklarında ilk kez kaydedilmiştir. Çalışma süresince R. acus her büyüklükteki balıkta en yaygın bulunmuş olan parazit türüdür. Enfekte balıklardan % 87.6'sında R. acus'a rastlanmıştır. Bu parazitin enfeksiyon hızı ilkbaharda (%84.2) ve sonbaharda (%44.1) artmasına rağmen kış (%25.5) ve yaz (%28.8) mevsimlerinde düşmektedir. Turna balıklarında yaş gruplarına ve cinsiyete göre parazitlerin yoğunlukları ve mevsimsel değişimleri incelendiğinde dişi turna balıklarının, erkek turna balıklarından daha fazla enfekte olduğu görülmüştür. Yaş grupları içinde en yüksek enfeksiyon oranı I yaşındaki turna balıklarında belirlenmiştir. Aynı ayda yakalanan, aynı yaş ve cinsiyette olan örnekler incelenmiş ve parazitsiz turna balıklarının, parazitli turna balıklarından daha uzun ve ağır olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: [şıklı Baraj Gölü, Turna Balığı (Esox lucius), Endoparazitler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, endoparasites of pike ( Esox Indus L., 1758) which live in Işıklı Dam Lake were investigated.Totally 160 pikes have been caught between 15.12.2000- 15.11.2001. These samples' ages, longs, weights and sex were determined. At this research's final, four species belonging to endoparasites were recorded. These are: Bathybothrium rectangulum (Cestoda), Raphiclascaris acus, Camallanus truncatus (Nematoda) and Neoechinorhynchus rutili (Acanthocephala). B. rectangulum, from determining parasites, has been recorded in pike firstly. R. acus was the most prevalent species found in fish of all sizes during the study. R. acus has been seen at %87.6 of infected fish. Although infection ratio of this parasite increased in spring (%84.2) and autumn (%44.1), it decreased in summer (%28.8) and in winter (%25.5). When the density and seasonal changes of parasites were investigated per age groups and sex in pike, female pikes have been seen infecting more from male pikes. The highest infection ratio has been determined in pikes which were one years old in age groups. The samples which were caught at the same month and have the same sex and age, were investigated then pikes that have no parasites, have been determined longer and heavier from pikes with parasites. KEY WORDS: Işıklı Dam Lake, Pike (Esox lucius), Endoparasites.