Işıklı Göl (Çivril, Denizli) tortullarının sedimantolojik incelenmesi
Sedimentological investigtion of lacustrine deposits of Lake Işikli (Çivril, Denizli), Western Anatolia, Turkey
- Tez No: 259053
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Işıklı Gölü Dinar ? Çivril Grabeni içinde, Büyük Menderes Nehri yatağı üzerinde tatlı su gölüdür. Adını ve sularını Işıklı Kaynağı'ndan alır. Daha önce bol sulu bataklık olan suyu arttıkça göl, azalınca kuruyan bir alan, 1968'de Büyük Menderes Nehri yatağına baraj yapılması üzerine geniş ve ortalama 3 m derinliği olan göl halini almıştır. Geçmişte zaman zaman göl, zaman zaman bataklık veya doğrudan akarsu yatağı olan göl tektonizma ve iklim kontrolündedir. Göl alanı içinde Livingstone piston karot örnekleyicisi ile altı noktada sondaj yapılmış ve 1 ? 5 m uzunluklarında karotlar alınmıştır. Bu çalışmada göl tortullarındaki organik madde, karbonat oranları ayrıca tane boyu, manyetik duyarlılık, C14 yaş tayini, mineralojik bileşim ve kimyasal analizler yapılmıştır. Sonuçlar Işıklı Gölü'nün son 6000 yıldır dışa açık bataklık olduğunu, zaman zaman göl, zaman zaman akarsu haline dönüştüğünü göstermektedir. Tortul yapısı çevre kayalardan aşınıp getirilenler ile volkanik kaynaklardan bozuşarak göle katılanlardan oluşmaktadır. Gölde bolca tüf ve tüflerden bozuşma tortul bulunmuştur. Organik madde ve karbonat kapsamı gölün başlıca 0 ? 140 cm, 140 ? 340 cm, 340 ? 500 cm arasında farklılaşma olduğunu, birinci evrenin son 1260 yıllık bataklık, ikincisinin 1740 yıl kurak evre, üçüncüsünün de yaklaşık 2455 yıl bataklık ? göl evresi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Işıklı Lake is a fresh water lake on the Büyük Menderes river bed in the Dinar- Çivril graben system. It is originated from Işıklı Spring and it is named after this spring. Formerly, it used to be a swamp becoming a lake when it get sufficient amount of water, and drying out when the water diminished. Once a dam was constructed, in 1968, over Büyük Menderes river bed, it became a lake having water in 3 m in depth. The lake, which used to be swinging back and forth between becoming lake and swamp, is under the control of tectonics and climate. Inside the lake area, the six drillings have been done by means of Livingstone piston drilling core sampler, and the drilling cores between 1-5 m in length have been extracted. In this study, organic material and carbonate rates in lake sediments have been examined, and C14 dating, and magnetic sensitivity and mineralogical and chemical analysis have been carried out. The results of the study exhibited that, during the last 6000 years, the lake was a swampland that was open to outside, and became lake and river time to time. The sediments of the lake include the material originated, by erosion, from the rocks in surrounding area and decomposed volcanic material. Big amount of decomposed volcanic material has been observed in the lake sediments. It has been found that the levels of 0-140 cm, 140- 345 cm and 345-500 cm of the lake sediments differ from each other from the organic material and carbonate content point of view. The first level corresponds to the stage of being swamp that has prevailed during the last 1260 years, and the second level corresponds to the stage of being dry that prevailed for 1740 years, while the third level corresponds to the stage of being lake and swamp that prevailed 2455 years.