Eğirdir Gölü'nün pompajla beslenmesi üzerine bir çalışma
A Study on the Eğirdir Lake recharge with reversible pump
- Tez No: 128338
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
in ÖZET Türkiye Avrupa'da hidroelektrik potansiyel açısından ikinci sıradadır. Ancak şu ana kadar bu potansiyelin üçte biri kullanıma sokulabilmiştir. Öte yandan kullanıma sokulabilmiş hidroelektrik gücünden yararlanabilme büyük ölçüde hidroelektrik üretimi ile talep arasındaki uyumsuzluk yüzünden verimli kullanılamamaktadır. Talep eksikliği nedeni ile boşa giden elektriğin bir bölümünü kullanmanın bir yolu ise, pompajlı depolama uygulamasıdır. Bu çalışmada Orta Akdeniz bölgesindeki hidroelektrik üretimin daha verimli kullanılabilmesi için pompajlı depolama uygulamasına geçmenin yapılabilirliği incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pompajlı depolamalı tesisler, geri dönüşümlü pompalar, enerji, pompajlı depolama.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Turkey is in the second place in hydroelectric potential in the Europe. However, so far, only one - third of this potential has been developed. On the other hand, this developed potential can not be exploited with sufficient efficiency, due to mismatch between hydroelectric generation. One way to reduce some of this efficiency loss is to use the pumped storage application. In this study, the feasibility of pumped storage application in Middle Mediterranean Region has been evaluated for more efficient use of hydroelectric generation. KEY WORDS: Pumped storage plants, reversible pumps, energy, pump storage.