Termoelektrik soğutucuların çalışma kriterlerine etki eden faktörlerin ve endüstrideki kullanım alanlarının tespiti
The Determination of factors which effect on working criteria of thermoelectric refrigerators and using areas in industry
  1. Tez No: 128339
  2. Yazar: ERKAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
iii ÖZET Termoelektrik soğutma; iki farklı metalden telin uçları birleşmesinden oluşan sisteme elektriksel akım verildiğinde telin uçlarında sıcaklık farkı oluşması olayıdır. Bu sistemlerde yarıiletken (semikondüktör) malzemeler kullanılır. Soğuk uç tarafından absoplanan ısı termokupuldan geçen elektrik akımını yardımıyla sıcak tarafa pompalanır. Bu sistemler, yüzeyler arası 100 ° lik sıcaklık farkı oluşturabilmektedir. Termoelektrik sistemler bir çok ısıtma ve soğutma uygulamaları için kullanılabilir. Bu çalışmada, termoelektrik devrede meydana gelen olaylara ve termoelektrik sisteme etki eden kriterlere yer verilmiştir. Termoelektrik sisteminin termodinamik açıdan incelemeler yapılmış ve termoelektrik soğutucuların endüstrideki kullanım alanları belirlenmiştir. Ayrıca iki tip termoelektrik soğutucuyla, soğutucuların performans değerlerinin tespiti için deney yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Termoelektrik sistem, Peltier etkisi, soğutma, ısıtma
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Thermoelectric refrigeration is to be of the temperature difference when a current is passed through the junction of two dissimilar materials. Semiconductor material are used in the thermoelectric refrigeration. Heat absorbed at the cold junction is pumped to the hot junction by passing through of electric current from thermocouple. This systems can carry out 100 °C temperature difference between plates. Thermoelectric systems can be used in the applications of heating and cooling. In this study, phenomena happen in the thermoelectric circuit are investigated. And criterions which is effect on the system are discussed. Thermoelectric system is investigated according to thermodynamic angle. Areas of application in the industry of thermoelectric refrigerator are given. Furthermore, experiments are done by two type thermoelectric refrigerators for performance values of refrigerators. Key Word: Thermoelectric systems, Peltier effect, cooling, heating