Eğirdir Gölü'nün yasa dışı, kayıt dışı ve kural dışı (YKK) balıkçılık yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Eğirdir Lake in terms of illegal, unregistered and irregular (IRR) fishing
  1. Tez No: 1012266
  2. Yazar: İBRAHİM MUHAMMET GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİLBİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dünya genelinde doğal balık stoklarının %90‟ı tümüyle sömürülmüş ya da aşırı sömürülmüş durumdadır. Çoğunlukla aşırı avcılık ile ilişkilendirilen bu duruma habitat tahribatları, küresel iklim değişikliği, kirlilik, etkisiz yönetim uygulamaları ve yasa dışı, kayıt dışı ve kural dışı (YKK) balıkçılık gibi diğer olumsuz faktörlerde neden olabilmektedir. En genel çerçevede ulusal, bölgesel veya uluslararası balıkçılık yönetimi kurallarını ihlal eden tüm faaliyetleri ifade etmekte olan YKK balıkçılık, ekolojik, ekonomik ve sosyal anlamda önemli problemlere neden olan küresel bir sorundur. Mevcut çalışmada, Eğirdir Gölü balıkçılığındaki yasa dışı, kayıt dışı ve kural dışı faaliyetlerin tanımlanması, yaygınlığının belirlenmesi, konu hakkındaki balıkçı farkındalığının belirlenmesi ve denetim faaliyetlerinin yaklaşık maliyetinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Eğirdir Gölü‟nde aktif olarak balıkçılık yapmakta olan 60 balıkçı ile yüz yüze görüşülmüş ve bazı önemli sosyo-ekonomik özelliklere ek olarak, balıkçılık alt yapısı, uygulanan avcılık teknikleri, hedef türler ve üretim miktarları ile avcılık statüsünün (yasal, yasa dışı ve kayıt dışı) ve YKK farkındalığının belirlenmesine yönelik olarak sorular sorulmuş ve alınan cevaplar formlara kaydedilerek değerlendirilmek üzere bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Tür ve avlak bazında farklılık göstermekle birlikte balıkçıların kayıt dışı avcılığa yatkınlığı oldukça yüksek bulunmuş, kerevit dışındaki diğer türlerin Köprü avlağı dışında kooperatifin devre dışı bırakılarak balıkçı tarafından kayıt dışı olarak pazarlandığı belirlenmiştir. Avın tümü ele alındığında %67.58‟inin kayıt dışı, %4.82‟sinin yasa dışı ve yalnızca %27.60‟ının yasal olarak pazarlandığı belirlenmiştir. Eğirdir Gölü balıkçılarının önemli bir bölümü (%50.0) YKK ile ilgili herhangi bir hassasiyetinin olmadığını ifade etmiştir. Göldeki balıkçılığın sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak kooperatifçiliğin doğru bir şekilde yapılmasının sağlanması ve balıkçıların bilinç ve farkındalığının arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, 90% of natural fish stocks worldwide are fully exploited or overexploited. This situation, mostly associated with overfishing, can also be caused by other negative factors such as habitat destruction, global climate change, pollution, ineffective management practices, and illegal, unregistered, and unregulated (IRO) fishing. In the broadest sense, IRO fishing, which refers to all activities that violate national, regional, or international fisheries management rules, is a global problem that causes significant ecological, economic, and social problems. This study aims to identify illegal, unregistered, and unregulated activities in Eğirdir Lake fishing, determine their prevalence, assess fisherman awareness on the subject, and estimate the approximate cost of inspection activities. Within this scope, face-to-face interviews were conducted with 60 fishermen actively engaged in fishing in Lake Eğirdir, and questions were asked to determine the fishing infrastructure, fishing techniques applied, target species and production quantities, fishing status (legal, illegal and unregistered), and awareness of the Water Resources Control Regulation (WRC), in addition to some important socio-economic characteristics. The answers received were recorded on forms and transferred to a computer environment for evaluation. Although it varies according to species and fishing grounds, it was found that the fishermen's propensity for unregistered fishing was quite high, and it was determined that other species besides crayfish were marketed unregistered by the fishermen, bypassing the cooperative, outside of the Köprü fishing ground. When the entire catch is considered, it was determined that 67.58% was unregistered, 4.82% was illegal, and only 27.60% was legally marketed. A significant portion (50.0%) of the fishermen of Lake Eğirdir stated that they have no concerns regarding the YKK (Fishermen's Cooperative). In order to ensure the sustainability of fishing in the lake, it is necessary to ensure that cooperative practices are carried out correctly and to increase the awareness and understanding of the fishermen.