Bazı pulslu ÇMR deneylerinin çeşitli spin sistemleri için çarpım işlemci kuramı ile analitik incelenmesi
Analytical study of some pulsed NMR experiments for the various nuclear spin systems by using product operator theory
  1. Tez No: 128360
  2. Yazar: MÜKERREM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA BAHÇELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET Çekirdek Magnetik Rezonans (ÇMR)'da vektör modeli ve yoğunluk matrisi operatörü, özellikle zayıf çiftlenimli spin sistemleri için çok pulslu deneylerin analitik tanımlanmasında, yerini çarpım operatör kuramına bırakmıştır. Son on yılda, çarpım operatör formalizmi, ÇMR bilgisayarlarının temelini oluşturmuştur. Bu çalışmanın ilk kısmında, çarpım operatör kuramı, 75 (7=1/2, 5=3/2 ve 5/2) zayıf çiftlenimli spin sistemleri için Ix, 7V, IxSz ve IySz çarpım operatörleri üzerinde spin-spin çiftlenim Hamiltoniyeninin etkisinin hesaplanmasında kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, kutuplanma aktarımı ile ilgili olan ve kısaca INEPT, ters INEPT (veya RINEPT) ve DEPT olarak bilinen puis dizilerine ilk kısımda hesaplanan sonuçların uygulaması yapılmıştır. Zayıf çiftlenimli IS“ (7=1/2, 5=1 ve 3/2; n=l,2,3) spin sistemleri için INEPT ve RINEPT ÇMR deneylerinin analitik tanımlaması elde edilmiştir. Bu çerçevede, DEPT ÇMR deneyinin, çarpım operatör formalizmi kullanılarak tanımlanması, zayıf çiftlenimli IS”(7=1/2, 5=3/2;: «=1,2,3) spin sistemleri için ilk kez bu çalışmada gerçekleştirilmiştir. Son kısımda ise çoklu kuantum oyunlarıyla alt spektrumlara ayrıştırma (kısaca SEMUT) ÇMR deneyi, zayıf çiftlenimli IS" (7=1/2, 5=3/2 ve 5/2; n= 1,2,3) spin sistemleri için ilk kez bu çalışmada çarpım operatör formalizmi kullanılarak analitik olarak tanımlaması verilmektedir. ANAHTAR KELİMELER:. Çarpım operatör kuramı, INEPT,RINEPT,DEPT ve SEMUT ÇMR puis dizi leri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For in particular weakly coupled spin systems the product operator theory has been used for the analytically descriptions of multi-pulse experiments in nuclear magnetic resonance (NMR) instead of vector model and density matrix operator techniques. In the last decade, the product operator formalism gave rise to develop the description of NMR pulse sequences and become a background for the NMR computers. In the first part of this work, the product operator theory has been used in the calculation of the effect of spin-spin coupling Hamiltonian on the product operators Ix, ly, IxSz and IySz for the weakly coupled spin systems. In the second part of the work, the calculated results in the first part have been applied to the pulse sequences which are related to the polarization transfer and called briefly INEPT, reverse INEPT (or RINEPT) and DEPT. Furthermore, the analytically descriptions of INEPT and RINEPT NMR experiments have been obtained for the weakly coupled ISn (7-1/2, 5=1 and 3/2 with «=1,2,3) spin systems. In this framework, the analytically description of the DEPT NMR experiment has been verified for the first time in this work by using the product operator formalism for the weakly coupled ISn (1=1/2, 5=1 and 3/2 with n=l,2,3) spin systems. In the last part, the subspectral editing using a multiple quantum trap (or briefly called SEMUT) NMR experiment has been given for the first time in this study by using the product operator formalism for the weakly coupled ISn (7=1/2, 5=3/2 and 5/2 with n=l,2,3) spin systems. KEYWORDS: Product operator theory, INEPT, RTNEPT, DEPT and SEMUT NMR pulse sequences.