Beyoğlu-İstiklal Caddesi bütününde Ağa Cami çevresi kentsel doku analiz ve önerileri
Urban texture analysis of the environment of the Ağa Mosque in the entirety of the İstiklal Street, Beyoğlu and proposels
- Tez No: 128371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ULUSAY ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET“Beyoğlu İstiklal Caddesi Bütününde Ağa Cami Çevresi Kentsel Doku Analizi ve Önerileri”başlıklı çalışmanın giriş bölümü Beyoğlu'nun seçiliş nedeni ve çalışmanın kapsamam, yöntemini içermektedir. Beyoğlu'nun konumu, tarihsel gelişimi, sosyal yasam, mia özeliği ve sosyo ekonomik değişim ikinci bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Kentsel Sit Alanlarının Korunması ve yeniden canlandırılması dünya örnekleri verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Beyoğlu Rehebilitasyonu ve Ağa Cami Kentsel Doku Analizi incelenmiştir.SUMMARY İı the Preface of this Thesis under the heading "Urban Texture Analysis of the Environment of the A^ Mosque in the Entirety of the İstiklal Street, Beyogu and Proposels, the reasons why Beyqpu is chosen are explained besides the content and method of this thesis. The location and historical development, social live, socio- economicy modiifiiications, central business area are experimented in the second chapter And in the third chapter are treated topics such as conservation of urban site areas and their reanimation, and some samples from the word are given İh the fourth chapter, Beyqpu Rehabilitaion and Urban Texture Analysis of the close environment of the A^. Mosque are experimented.
Özet (Çeviri)