Kıbrıs-Lefkoşa Arab Ahmet bölgesinin insan-çevre etkileşimi açısından incelenmesi
The Human-environment system of effection in district of Arab Ahmet of Lefkoşa
  1. Tez No: 128372
  2. Yazar: AHENK YILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ix ÖZET İnsan - çevre etkileşimi başlıklı çevre (mekan) - kullanıcı psikolojisi etkileşimi kapsamında ki bu tezin konusu özellikle kullanıcıların yaşadıkları mekanları nasıl algıladıkları, anlamlandırdıkları ve bunun dışında kullanıcı olarak ihtiyaçlarının karşılanması açısından ele alınmasıdır. Giriş bölümünde, tez çalışmasında ele alman konunun tanımı yapılmış, ele almış nedeni, araştırma bölgesinin tercih edilme nedenleri betimlenerek ortaya konmuştur. Ayrıca çalışmanın amacı ve kapsamı kısaca belirtilmiştir. Bölüm ikide, çevreye ait tanımlar yapılmış, çevrenin bileşenleri ve farklı çevre türleri açıklanmıştır. Çevrenin nitelik ve özelliklerinin insan üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Ayrıca insan- çevre ilişkileri üzerine daha önce uygulanmış modeller ve bu konudaki temel kuramlar incelenmiştir. Bölüm üçte, temel davranış süreçleri ele alınmaktadır. Özellikle konut mekânlarında kullanıcıların çevrelerini nasıl algıladıkları, anlamlandırdıkları ve bunun sonucu olarak davranış motifleri irdelenmektedir. Bunun dışında algılama ve anlamlandırma türleri ile mekansal davranış ve aktivite motiflerine de değinilmiştir. Bölüm dörtte, kullanıcı olarak insan ele alınmaktadır. Özellikle insanların fiziksel ve psiko-sosyal ihtiyaçlarının ne olduğu ve bu ihtiyaçların yeterince iyi karşılanmaması durumunda kullanıcı psikolojisinin nasıl etkileneceği irdelenmektedir. Bölüm beşte, bütün bu veriler doğrultusunda seçilen bölgenin irdelenebilmesi için, genelden özele doğru gidilmiş ve önce Kıbrıs hakkında genel bilgiler verilerek, bölgenin hangi tarihsel süreçlerden geçtiğine ve hangi kültürlerin izlerini taşıdığına bakılarak, bölgenin toplumsal özellikleri ve bina organizasyonuna etkisi incelenmiştir.Bölüm altı İse sonuç bölümü olarak ele alınmıştır. Yaşama mekanlarında kullanıcı konforunun artması, en azından düşmemesi için alınması gereken önlemler konusuna değinilmektedir. Tezin ek bölümünde ise, beşinci bölümdeki açıklamaların daha iyi pekiştirilebilmesi için yapılan araştırma ve incelemeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
XI SUMMARY The subject of this thesis - which includes title of human-environment system of effection (space) and the effection of psychological position of user - is about how users get the places they live in, give meaning to them and also to give an answer to their needs. In the entery part, there is the explanation of the subject in the thesis, the reason of its form, the reasons of the place (why it is chosen for research). At the same time, the aim and containing of the work are shown. In part two, the definitions of the environment have done, the conjunctions of the environment and different kinds of environment are explained. The effects of environment's properties on human-beings are defined. On the other hand, the models which were used before on the system of effection of human-environment and basic elements are searched. In part three, the departments of basic behaviours are shown. Especially it is interested how users see their environments, give meaning to them and as a result of this how they act. Except this, getting something and give meaning to it are some kinds of acting and the research gives explanations to this. In part four, the human-being is taken as a user. Especially, it talks about the physical and psycho-social needs of humans. And how the user psychology affected because of not having enough needs of themselves. In part five, as a result of all these given results for making a research of the chosen area, it has gone frorr^ general to personal and according to this it gives general informations about Cyprus and which historical periods it had, and which cultural signs it had. From this point of view, it is searched about the society's properties and its effects to the organization of building.Xll Part six has given as a conclusion part. In this part, it talks about the increavite comfort of the user, and for not decreasing (loosing) of this comfort to have some precautions. In the adding list of the thesis, researches and investigates take place to support the explanations in part five.