İç mekan tasarımında görsel etkileşimler
Visual effects on internal architecture
  1. Tez No: 128376
  2. Yazar: MEHTAP DOĞANCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Mimarlık disiplini içinde, mimarlık ve iç mimarlık kavramlarının buluştukları ortak nokta olan mekanın tanımı, sınırlandırılmış boşluk olarak yapılır. Mekanın yaratılması için sınırlandırılması ve ayrıca içinde“Biçim, Malzeme ve Aydınlatma”kavramlarını barındırması gerekmektedir. Çünkü bu kavramlar, mekanın kurulması için gerekli temel unsurlardır. malzeme biçime, aydınlatma biçim ve malzemeye, Biçim ise varlığı ile mekana, etki ederek yer alırlar. Birbirlerine yaptıkları etkilerle mekanda farklı görsel etkiler yaratılmasında tasarımcılara yön verirler. Bilinçli olarak görsel açıdan farklılık yaratma anlayışıyla kurgulanan mekanlara, bu kavramlar aracılığıyla nasıl ulaşılabileceğini incelemek,“İç Mekan Tasarımında Görsel Etkileşimler”başlığı altındaki bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Architecture and Internal Architecture concepts meet in the discipline of architecture as ' limited space'. In order to construct a space (place) It should be limited, and It should contain ' Shape, Equipment and Lightening ' in itself since all the previous concepts are Essential in architecture. Equipmentrefiects shape lightening reflects shape and equipment, Shape causes space by itself. By reflecting each other they all create different visual effects to designers. The aim of ' Visual Effects on Internal Architecture' is to show how spaces consciously analyzed with the idea of visual differences can be reached by all the concepts situated above. /