An Application of time and cost control to a construction project
Süre ve maliyet kontrolünün bir yapım projesine uygulaması
- Tez No: 128375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIRHAN DADAŞBİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Mimar Sinan Üniversitesi“Yapım Proje Yönetimi”Yüksek Lisans Programı kapsamında Didem Güneş Erkoç tarafından hazırlanan tezin konusu“Süre ve Maliyet Kontrolünün Bir Yapım Projesinde Uygulanması”olarak seçilmiştir. Birinci bölüm olan“Giriş”te, yapım, proje yönetimi, proje kontrolü tanımlamaları yapılmıştır. Kısaca maliyet, süre, kalite, işlevselliğin kontrolü ve anlaşmazlıkların kontrolü konularında bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci bölümü olan“Kavram ve Tanımlar”da yapımdaki kontrol sistemleri kapsamlı olarak ele alınmış, kalite kontrolü, maliyet kontrolü, süre kontrolü, tanımları ve işleyiş şekilleri örneklerle anlatılmıştır. Yapım kontrol aşamalarında yer alan, organizasyon strüktürünün nasıl yapılacağı, proje yöneticisinin görevleri, projenin idaresi ve kontrol edilmesi, etkili maliyet uygulanabilmesi için performans değerlendirilmesi, uygulanabilir, zaman fazlı, sıralı aktivite ve olayların planlanması ve gösterilmesinde kullanılan iş programlarının kontrolü, toplam kalite kontrolü, satın almanın ve sözleşmenin kontrolü konuları, geniş bir yelpazede açıklanmıştır.Tezin ikinci bölümü olan“Kavram ve Tanımlarda”Yapımda Kontrol Sistemleri ile ilgili kavram ve tanımlamalar, çeşitli kaynak kitap ve dokümanlardan yararlanılarak incelenmiştir: Tezin üçüncü bölümü projede izlenen metodolojiyi anlatır Kaynak taramaları ve kullanılacak malzemeler ile ilgili dokümantasyon bilgileri verildikten sonra;“Baytur inşaat Taahhüt AŞ Göcek Swissinn Otel inşaatı”na ait. P02T - Hedef Programı. PO02U- Update Programı. P012 - Gerçekleşen İş Programı. Maliyet Raporları VI“Baytur inşaat Taahhüt AŞ Kuyumcukent Şantiyesi”ne ait. Nakit Akış Tablosu. Genel Giderler. KOOT - Master İş Programı. K02E - Rev01 Master iş Programı Gösterilmiştir. Tüm bu belgelere dayanarak, şantiyede süre ve maliyet kontrolünün nasıl yapıldığı, bu kontrol sistemleri sayesinde şantiyede işin uzaması nedeniyle oluşan maliyet zararının nasıl önlenebileceği belgelerle anlatılmıştır. Tüm bu örnekler“Vaka Analizi”olarak verilmiştir: Bu vaka analizindeki amaç, erken uyarı sisteminin çalışma şeklinin açıklanması ve bu uyarı sistemi sayesinde maddi yönden şantiyenin ne kadar zarara uğrayabileceğinin önceden anlaşılarak gerekli tedbirlerin alınıp, şantiyenin bu zorlu durumdan çıkabilmesinin gösterilmesidir Böylece süre ve maliyet kontrolünün bir yapım projesindeki önemi uygulamalı olarak belirtilmiş olmaktadır. işe hangi şartlar altında ve ne zaman müdahale edileceğinin anlaşılabilmesi, iş programının uygulanabilirliği ile doğru orantılıdır. Uygulanabilir bir iş programı, işin belirtilen sürede, proje yönetimince kabul edilen stratejisine uygun olarak tamamlanmasını öngörmekle birlikte, işin işleyişini de doğru ifade etmelidir. Bu“Vaka Analizi”nde: Tüm departmanlar kendi imalatlarıyla ilgili iş programlarını hazırlayarak, planlama bölümüne verir Planlama bölümü departmanların iş programlarını birleştirerek koordinasyonunu sağlar ve detaylı iş programını oluşturur. Detaylı iş programı onaylandıktan sonra Hedef program olarak tanımlanıp tüm bölümler dağıtılır. Hedef programın bir kopyası güncellenmiş iş programı olarak kabul edilir. Güncellenmiş iş programı, gerçekleşen VIIimalatları göstermektedir. Hedef iş programının ilerleyişi update raporları ile sağlanır; Hedef program kopyalanarak güncellenmiş iş programı oluşturulur. Hafta tamamlandığında, o hafta gerçekleşen iş kalemlerinin bulunduğu update raporu ilgili bölümlere verilir.İlgili bölümler (İnce yapı, kaba yapı, elektirik, mekanik vb) gerçekleştirdikleri imalatların yüzdelerini update raporuna işleyerek planlama departmanına verirler. Planlama departmanı update raporları iş programına girer ve programı toplatarak güncellenmiş iş programını oluşturur. Hedef program ve güncellenmiş iş programının sonucu işin yeni durumunu ortaya koyar. Eğer işin tamamlanmasında bir gecikme varsa yani işin bitiş günü öteleniyorsa, ötelenme tarihinin süresine göre maliyete bir yansıması olacaktır. Maliyet kontrolleri bu devrede başlamaktadır, işin ötelenmesi durumunda şantiyenin ne miktarda zarar edeceğinin hesaplanması gerekmektedir. Eğer hesaplanan miktar yeterince büyükse şantiye iş programıyla ilgili acil tedbirler alınır. Böylece işten minimum zaiyatla çıkmanın yollarına bakılır. Yapım Projesindeki zaman ve maliyet kontrolü kavramları birbirleriyle örtüşmüş kavramlardır. Bu iki kontrolün efektif kullanımı şantiyenin istenilen sonuca ulaşmasında en önemli araçlardır. Tezin dördüncü bölümünde“Bulgular ve Sonuçlar”yer almaktadır. Yapım Projesindeki zaman ve maliyet kontrolü kavramları birbirleriyle örtüşmüş kavramlardır. Bu iki kontrolün efektif kullanımı şantiyenin istenilen sonuca ulaşmasında en önemli araçlardır. Sonuç bölümünde tezle ilgili genel değerlendirmeler yapılmaktadır. Bir projenin ancak gerekli teknik performansı sağlayarak ve istenen kapsam, süre ve maliyette tamamlandığında başarılı sayılabileceği vurgulanmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Control Systems in Construction”is selected as the thesis topic Didem Güneş Erkoç attending“Construction Management Program”at Mimar Sinan University. Thesis consist of 3 parts: The first part is“Introduction”. This part states the background of the problem whether it would be possible to monitor“What is control? What are the objectives of a project control? And what are the elements for construction cost and schedule control?”In the“Scope and Limitations”section, to what extend the control systems of construction project, expecially time and cost control will be searched and examined is indicated. The second part of the thesis deals with the concepts and definitions related with the thesis topic. Construction control phases, performance measurement, cost control, schedule control, quality control, conflict control are explained and defined in detail. The third part of the thesis is about the case study of a“Göcek Swissinn Hotel Building”. The case study indicates time and cost control systems of the construction. In the fourth part of the thesis, results and findings of the case study are presented. The importance of time and cost control and their relationship is emphasized. The fifth part of the thesis is“Conclusion”. Here the results and findings of the thesis are evaluated. The primary elements involved in ensuring success for a project include planning, budgeting, scope execution, performance measurement (analysis, forecasting and reporting) and developing and implementing corrective actions as needed. The main objective of a project control system are to develop a plan of the work that is to be accomplished and to develop a system that monitors that plan and the IXwork, time and cost control systems are used Without them, there can be no SUCCESS. ÛG*