İç mekan tasarımında tasarım dilinin oluşumuna bir yaklaşım
An Approach of the formation of interior design language
- Tez No: 97371
- Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Tarihte insanlararası iletişimde göstergelerin önce algı çevrelerinden oluştuğu, sonra bu göstergelerin biçime, daha sonra da tasarım alanında simgelere dönüştükleri görülmektedir. İnsanların dil yardımıyla düşündüğü ve iletişim kurduğu göz önüne alındığında, iç mekan tasarımının yapısal öğelerinin biraraya gelişinde dil benzeri bir sistemin etkin olduğu görülmektedir. Bu olgu, çalışmanın kurgusunun oluşumunda da etkili olmuştur. Birinci bölümde, algı sürecine ilişkin tanım ve kavramlar, algının evreleri, algısal göstergelerin oluşum süreci ve bunların mekan tasarımına nasıl aktarıldıklarına dair göstergebilimsel kuramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde, göstergebilim çerçevesinde dizge kuramları ve iç mekan tasarım öğeleri ve ilkeleri incelenmiştir. Daha sonra bunların kültürel çevre içerisinde birbirleriyle olan etkileşimleri irdelenmiş ve iç mekan tasarımının bir dil dizgesi oluşturmasında kültürel çevrenin göstergelerinin yerine ilişkin yaklaşımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, diğer dizgeler gibi tasarımın da iletişim amaçlı bir dizge olduğu görüşüne dayanılarak, mekan tasarımında, tasarım iletilerinin aktarılmasından, anlamlandırılmasına kadar geçen aşamaların yapısal çözümlemelerine yer verilmiştir. Bir başka deyişle, tasarm verilerinin kavramsal düzeyden, görsel düzeye dönüştürülmelerine ilişkin kuramlara değinilmektedir. \Ill Dördüncü bölümde, görsel düzeydeki tasarım öğelerinin, mekansal boyuttaki karşılıklarını bulma yolunda ilk adım olan eskiz ve konsept çalışmaları ele alınmaktadır. Bu bağlamda, uzam oluşturma kurallarında yararlanılan teknikler ve mekan tipolojilerine yer verilmektedir. Diğer bir deyişle, mekanın hacimsel dinamiğinin, tasarımcının iletisi doğrultusunda nasıl şekillendiği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Throughout the history, the signs were developed by perceptional environment, which than became design shapes and design symbols. Considering that people think and communicate by means of language, the structural elements of interior design process show a similar formation like the language system. This process also constitute the consept of this thesis. The subject is investigated in four chapters. In the first chapter; definitions and terms about perceptional process, the phases of visual perception, the formation of visual signs and their transformation into the interior design area are explained by means of semiological theories. In the second chapter; complex theories of semiology, interior design elements and their design principles are explained. After that, the interaction between these facts are studied in limits of cultural environment, which caused the base of approaches about the influence of cultural signs on creating an interior design language. In the third chapter; leaning on consensus, that design attitude also aims to create a communication area, the phases from sending design messages to interpretation of them are studied. In other words, theories about the transformation of informations from conceptual level to the visual area are explained. In the fourth chapter, related to the fact aforementioned, sketches and conseptual studies are examined as one of the first steps of design process. In this context, interior design principles and space typologies are examined.In other words, the influence of the design message on interior design process is studied.