Ev sineması mekanının iç mimarlık açısından incelenmesi
Research on home cinema space as a subject of interior design
- Tez No: 128392
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Film ve gösteriler birçok insanın eğlence yaşantısında önemli bir yer tutmaktadır. Bu etkinlikleri kalabalık içerisinde seyretmek izleyicilerin rahatım kısıtlayıcı olduğundan birçok kişi bu film ve gösterileri kendi konutlarında izlemek istemektedirler. Günümüzde teknolojik ilerlemeler ile konutlarda buna imkan veren cihazlar geliştirilmiş ve yaygınlaşarak ekonomik bir hal almışlardır. Ev sineması kavramı da bu gelişmelerle iç mimarlığın kapsamına girmiştir. Ancak ev sineması içerisinde kullanılan donanımlar gereği, iç mimarlık açısından bağlı kalınması gereken çeşitli kurallar bulunmaktadır. Bunun için yapılacak tasarımların başarısı, iç mimarın konu hakkındaki bilgisine bağlıdır. Tasarımcıları bilgilendirme amacıyla hazırlanan tezde, tarama-değerlendirme yöntemi ile, öncelikle ev sineması sistemlerinin gelişimine değinilmektedir. Daha sonra ev sineması mekanının genel yapısı, mekanın özellikleri ve diğer konut mekanları ile birleştirilmiş ev sineması incelenmektedir. Bu incelemeler doğrultusunda mekanda kullanılan elektronik donanım, kullanıcılar ile elektronik donanıma ait mobilyalar ele alınmaktadır. Bu analizler dikkate alınarak ev sineması iç mekanının tasarımında etkili olan, ölçü ve oranlar, ışık, ses, iklimlendirme ile ilgili konular, malzeme ve renk tercihleri ortaya konulmaktadır. Tezin sonucunda, yapılan analizler, örnekler üzerinde değerlendirilmektedir. Anahtar Sözcükler : Ev, sineması, görüntü, ses, mobilya
Özet (Çeviri)
SUMMARY Films and spectacles take an important place in most peole's entertainment life. Because watching these activities in crowd limits viewers comfort, most people want to watch them in their own houses.Today, equipments that make this possible are being developed by technological improvements and became more affordable. Home cinema concept is now a subject of interior design due to these improvements. There are several rules that has to be taken into considiration which are requirements of the elements used in home cinema. Therefore success of the design is related to interior designer's knowledge in the subject. In this thesis that is prepared with the research method and by the goal of giving information to designers about the subject, the development of home cinema systems are mentioned first. After that, characteristics of the independent home cinema space and home cinema designed inside other spaces of house are being researched. Directed by these studies, the electronical devices and furnitures used in home cinema space are mentioned. According to these analyses, subjects that are effective in home cinema design process like dimensions and proportions, light effects, acoustics, air conditioning, suggested material and color choices are studied. In the conclution of thesis, the analyses are being concretized with examples of home cinema projects. TT