Çağdaş müze mimarisi bağlamında tümel mekan kavramının irdelenmesi
Universal space in context of contemporary museum architecture
- Tez No: 128394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUSLUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, çağdaş müzecilik ve müze mimarisi bağlamında tümel mekan kurgusunun, sanat müzeleri kapsamında irdelenmesidir. Bu çalışmada,“tümel mekan”ın modern mimarlık döneminden günümüze dek çeşitli biçimlerde ele alınarak uygulanması ve çağdaş müze tasarımında kullanılması tartışmaları etkili olmuştur. Tezin“Çağdaş Müzecilik ve Müze Mimarisi”adlı 1. bölümünde, müzecilik ve müze mimarisinin tarihsel gelişimi incelenmiş, çağdaş müzecilik ve müze mimarisine ilişkin günümüz yaklaşımları ve bu kapsamda müzenin işlevleri değerlendirilmiş, müze türleri sınıflandırılmış ve konunun kapsamını oluşturan çağdaş sanat müzeleri ve çağdaş sanat ele alınmıştır.“Tümel Mekan”adlı 2. bölümde, tümel mekan uygulanmasının ortaya çıktığı modern mimarlık dönemi ve mimarlıkta usçu yaklaşımların tarihsel gelişim çizgisi özetlenmiş; tümel mekan tasarım modeli, kendi dönemindeki belirgin örneklerle açıklanmıştır.“Çağdaş Sanat Müzesi Bağlamında Tümel Mekan”adlı 3. bölümde, çağdaş sanat müzeleri, Sanat için sanat mekanı ve nötr mekan mimari tasarım yaklaşımları-tümel mekan ilişkisi ve çağdaş müzeciliğin yaşama ve hareket öğeleri açılarından belirgin örnekleriyle irdelenmiştir. Son bölümde tümel mekanın konu kapsamında değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca günümüzde çağdaş sanat müzesi tasarımına ilişkin yaklaşımlar da belirtilmiştir. Çağdaş Müzecilik, Müze Mimarisi, Tümel Mekan, L. Mies van der Rohe, Usçuluk
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is the evaluation of universal space concept in contemporary museology and museum architecture context in extent of art museums. In this evaluation, the arguments about application of universal space discussed in various forms from modem architecture period till today and usage of it in contemporary museum design have been effective. Sn the first part of the thesis titled“Contemporary Museology and Museum Architecture”, the historical development of museology and museum architecture is examined, the functions of museum in context of current approaches about contemporary museology and museum architecture are evaluated, museum types are classified and contemporary art museums and contemporary art that form the extent of the subject are discussed. In the second part titled“Universal Space”, the period of modern architecture in which the universal space application is appeared and historical development route of rationalist approaches in architecture are summarized; the model of universal space design is explained with the help of distinct examples of its own period. In the third part titled“Universal Space in Context of Contemporary Art Museum”, contemporary art museums are examined with distinct examples from the standpoints of universal space - architectural design approaches known as 'art for art space' and 'neutral space' relationship and living and action elements of contemporary museology. In the last part of the thesis, an evaluation is made about universal space in extent of the subject. Furthermore, current approaches about contemporary art museum design are also indicated. Museology, Museum Architecture, Universal Space, L. Mies van der Rohe, Rationalism