Design and SystemC implementation of a crypto processor for AES and DES algorithms
AES ve DES algoritmaları için bir kripto işlemcisi tasarımı ve SystemC ile gerçeklenmesi
  1. Tez No: 177520
  2. Yazar: TUFAN EGEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AŞKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde, İleri Şifreleme Standardı (AES), Veri Şifreleme Standardı (DES) ve Üçlü Veri Şifreleme Standardı (TDES) algoritmaları için bir Kripto İşlemcisi tasarımı ve SystemC gerçekleştirimi sunulmaktadır. Her bir algoritma için ayrı bir yapı kullanmak yerine, üç algoritma da tek bir yapı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Kripto işlemcisi için ayrı bir Komut Küme Yapısı (ISA) oluşturulmuştur; şifreleme ve çözme algoritma işlemleri bu Komut Küme Yapısındaki uygun komutların kullanımı ile yapılabilir.Genel amaçlı mikro işlemcilerdeki bazı temel yapılara ek olarak, bit permütasyon işlemlerini gerçekleştirmek üzere bir permütasyon modülü eklenmiştir. Bunun yanında Aritmetik Mantık Birimi (ALU) yapısı da kullanılan bazı kripto algoritmalarına has fonksiyonları işlemek için değiştirilmiştir.Önerilen yapının tasarımı SystemC kullanılarak çalışılmıştır. Bu yapı SystemC'nin modüler yapılardaki avantajlarını kullanan modüller halinde gerçeklenmiştir. SystemC'den elde edilen simülasyon sonuçları, önerilen tasarımın doğruluğunu kontrol etmek için analiz edilmiştir. Kripto algoritmalarını gerçeklemek için Komut seti sunulmuş ve SystemCrafter adlı program kullanılarak detaylı bir donanım sentez çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study presents design and SystemC implementation of a Crypto Processor for Advanced Encryption Standard (AES), Data Encryption Standard (DES) and Triple DES (TDES) algorithms. All of the algorithms are implemented in single architecture instead of using separate architectures for each of the algorithm. There is an Instruction Set Architecture (ISA) implemented for this Crypto Processor and the encryption and decryption of algorithms can be performed by using the proper instructions in the ISA.A permutation module is added to perform bit permutation operations, in addition to some basic structures of general purpose micro processors. Also the Arithmetic Logic Unit (ALU) structure is modified to process some crypto algorithm-specific operations. The design of the proposed architecture is studied using SystemC. The architecture is implemented in modules by using the advantages of SystemC in modular structures. The simulation results from SystemC are analyzed to verify the proposed design. The instruction sets to implement the crypto algorithms are presented and a detailed hardware synthesis study has been carried out using the tool called SystemCrafter.