İlkokullarda taşımalı eğitim: Öğretmen, öğrenci, veli ve idareci görüşlerinin değerlendirilmesi
Transportation in elementary schools: Evaluation of teacher, student, parent, and administrator perspectives
  1. Tez No: 968609
  2. Yazar: MERYEM NEZİHE KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada ilkokullardaki taşımalı eğitim sürecini öğrenci, öğretmen, idareci ve veli görüşlerine dayalı olarak incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmış ve taşımalı eğitim uygulamasının yürütüldüğü ilkokullardan 50 öğrenci, buralarda görev yapan 25 sınıf öğretmeni ve 10 okul idarecisi ile bu sistemde öğrencisi bulunan 30 veli çalışma grubuna dâhil edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu tercih edilmiş ve elde edilen verilerin analiz edilmesinde nitel veri analiz yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Öğrenci, öğretmen, idareci ve veli görüşlerine göre taşımalı eğitim süreci“avantajlar”,“dezavantajlar”ve“sorunlara yönelik öneriler”şeklinde üç farklı tema ortaya çıkmıştır. Kırsal bölgelerde yaşayan öğrencilerin merkez okullara taşınarak daha donanımlı, fiziki imkânları daha iyi, sosyal ve akademik açıdan daha zengin bir eğitim ortamına erişmeleri, sistemin en temel avantajı olarak öne çıkmaktadır. Ancak çocukların güvenliği, okula ulaşımda yaşanan zorluklar, yemek ve beslenme kalitesiyle ilgili şikâyetler, veli-okul iletişiminin zayıflığı, devamsızlık takibi ve disiplin sorunları, öğrencilerin rehberlik desteğine duyduğu ihtiyaç ve öğretmenlerin yaşadığı iş yükü ve iletişim kopuklukları bu sistemin birer dezavantajı olarak görülmektedir. Servis saatlerinin düzenlenmesi, kaliteli beslenme hizmetleri sunulması ve rehberlik destekli uyum programlarının uygulanması, dijital yoklama sistemi, çevrim içi veli görüşmeleri, GPS ile araç takibi, şoför eğitimi gibi farklı öneriler taşımalı sistemin geliştirilmesi için katılımcı grup tarafından sunulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle ilkokullardaki taşımalı eğitim sürecine ilişkin öğrenci hizmetleri, öğretmenler, okul idarecileri, veliler ve araştırmacılara yönelik öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the process of transportation-based education in primary schools based on the opinions of students, teachers, administrators, and parents. The study employed the phenomenological research design, one of the qualitative research methods. A criterion sampling method was used as one of the purposeful sampling techniques, and the study group included 50 students from elementary schools where the transportation-based education program was implemented, 25 classroom teachers working at these schools, 10 school administrators, and 30 parents whose children were enrolled in the system. A semi-structured interview form was chosen as the data collection method, and the descriptive analysis method, one of the qualitative data analysis methods, was used to analyze the obtained data. Based on the opinions of students, teachers, administrators, and parents, three different themes emerged regarding the transportation-based education process:“advantages,”“disadvantages,”and“suggestions for addressing issues.”The most fundamental advantage of the system is that students living in rural areas are transported to central schools, where they have access to a better equipped educational environment with better physical facilities and greater social and academic opportunities. However, issues such as children's safety, difficulties in reaching school, complaints about meal quality, weak parent-school communication, attendance tracking and discipline problems, students' need for guidance support, and teachers' workload and communication gaps are seen as disadvantages of this system. Various suggestions for improving the transportation system were presented by the participant group, including regulating transportation hours, providing quality nutrition services, implementing guidance-supported adaptation programs, a digital attendance system, online parent meetings, GPS vehicle tracking, and driver training. Based on the findings obtained from the research, recommendations were listed for student services, teachers, school administrators, parents, and researchers regarding the transportation education process in elementary schools.