A Supply chain performance measurement system: A case study in automotive industry
Tedarik zincirinde performans ölçüm sistemi: Otomotiv sanayiinde bir uygulama
- Tez No: 128503
- Danışmanlar: DR. BÜLENT ÇATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bugün içinde bulunulan piyasa koşullan organizasyonların içinde bulundukları tedarik zinciri performansının etkin bir şekilde değerlendirilmesini ve iyileştirme alanlarının belirlenerek rekabette öne geçilmesini zorunlu kılmıştır. Özellikle son on yıl içinde JIT, Kariban, Kaizen, Toplam Kalite Yönetimi metodlan ve yönetim anlayışlarım uygulayan organizasyonlar kendi iç süreçlerinin geliştirdiler. Fakat yine son on yıl içinde Tedarik Zinciri Yönetimi alanındaki gelişmeler organizasyonların sadece kendi iç süreçlerini değil aynı zamanda içinde bulundukları tedarik zincirini de geliştirerek bütünleşik bir tedarik zincirine ulaşmayı hedeflemelerini gerekli kılmıştır. Organizasyonlar tedarik zinciri dönüşümlerim yaparken, bütün tedarik zinciri üyelerinin son ürün üzerindeki etkilerini, tedarik zincirindeki yeni iyileştirme alanlarım ve tedarik zincirinin gelişip gelişmediğini gösterecek bir yapıya -tedarik zinciri performans ölçüm sistemine- ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu çalışmada tedarik zincirinin performansının ölçülmesi ile ilgili bir performans ölçüm ve uygulama sistemi önerilmiştir. Bu yöntemde tedarik zinciri performansı müşteri tatmini açısından, finansal performans açısından ve tedarik zinciri yönetimindeki yeni eğilimleride dikkate alan Tedarik Zincirinde İş Birliği performans kriterleri açısından değerlendirilmiştir. Bu önerilen performans ölçüm sistemi Türkiyenin lider otomotiv üreticilerinden birinde uygulanmış ve uygulama adımları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's fierce market conditions drive companies to effectively evaluate their overall supply chain performance and identify improvement areas for gaining competitive advantages. In the last few decades, organizations have improved their internal processes by using initatives such as JIT, Kanban, Kaizen, and TQM. At the same time new methods and initiatives in the area of Supply Chain Management have forced organizations to improve not only their internal processes but also the supply chain to which they belong. While companies have transformed their supply chain to Integrated Supply Chain, they have in need of a tool which will show the combined performance of the supply chain, the final outcome of the efforts of all integrated members, new improvement areas through the supply chain, and whether the supply chain is improved or not. This needed tool is a supply chain performance measurement system. In this thesis, a new performance measurement framework is proposed. In this framework, in addition to Customer Satisfaction Perspective and Financial Perspective a new perspective with respect to new trends in Supply Chain Management is defined. This new perspective is Supply Chain Collaboration Perspective. Furthermore, the necessary steps to be followed during the implementation of a performance measurement in automotive industry are identified. The supply chain performance measurement in a leading automotive manufacturer in Turkey is also discussed within this framework.