Supply chain performance measurement and a case study in manufacturing industry
Tedarik zinciri performans ölçümü ve imalat endüstrisinde bir uygulama
- Tez No: 185191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) zorlu rekabetin özelleştirilmiş ürünlere ve birebirhizmetlere odaklanmaktan daha çok önem kazandırdığı global iş dünyasında stratejik olarakkritik bir kavram olarak konumlanan değer zincirinin optimizasyonunu kapsamaktadır.Tedarik zinciri yönetimi entegre lojistik süreçlerinin optimizasyonu ve süreçler arasındakiyetkinlikler üzerine odaklanmıştır.Tedarik zinciri performans ölçümü kapsamında fırsatlar irdelenmeli, yürütülensüreçler ölçümlenmeli ve çıkan sonuçlar standart değerlerle kıyaslanmalıdır. Bu da süreçparametrelerinin limit değerler içinde kalmasını sağlayacaktır.Bu çalışmada TZY kavramı iş, müşteri, iş süreçleri, öğrenme ve yaratmaperspektifinden ele alınmış, bu başlıklar altında operasyonel ve stratejik kazançlar irdelenmişve imalat sektörüne özgü tüm zincirin yönetimini kontrol etmek için kurumsal kaynakplanlama uyarlamasıyla birlikte değişimleri öneren bir ölçüm modellemesini kapsamaktadırBu ölçüm modeli şirketlerin tedarik zincirlerini çoklu boyutlar (müşteri, maliyet,yatırım, karlılık ve hız) arasındaki performansı optimize etme yetkinliğini sağlayan bir araçolarak tasarlanmıştır.Yöneticilere sürekli değişen markete çabuk cevap verebilmelerini güçlendirmek vedünya çapında esnek bir sistemi standartlaştırmak için kıyaslama ve rekabet bilgilerinigeliştirmelerini sağlayan bir karne olarak referans alınabileceği öngörülmüştür.Temmuz , 2006 lhan DERMAN
Özet (Çeviri)
Supply Chain management (SCM) encompasses the optimization of the value chain,which constitutes a strategically critical concept in the global business envirionment wherethough competition makes it more important than ever to focus on individually customizedproducts and one-to-one service. SCM focuses on dealing with optimizing logistics by12 Puntointegrating processes and competencies across the entire supply chain.In the context of supply chain performance measurement concept it is supposed toexamine the opportunities, measure the output of the processes enabled by the supply chainand compare the results with a set of standards. Therefore the process parameter values needto be kept within the set limit remain relatively constant.This study is described the concept of supply chain management in terms of financialperpective, customer perspective, internal business process perspective and learning andinnovation perspective and there both strategic and operational rewards will be examinedand included an applicable measurement model which offers challanges and advanteges tocontrol the supply chain mechanism in manufacturing industry.The measurement model is designed as a tool which enables the companies to be capableof optimizing the performance of the supply chain across multiple dimension (customerservice, costs, investments, profits and speed).It is anticipated as a scorecard which enables the managers to develop benchmarks andcompetitive information in order to strengthen their ability to react quickly to a constantlychanging market and to standize with one flexible system worldwide.Temmuz , 2006 lhan DERMAN