Filtrelerin motor egzost emisyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
An Investigation into the effects of filters on exhaust emissions in internal combustion engines
  1. Tez No: 128536
  2. Yazar: ELİF TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi FİLTRELERİN MOTOR EGZOST EMİSYONLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Elif TOPAL Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. Mehmet KOPAÇ Eylül 2002, 40 sayfa Mevcut bir motor test ünitesi üzerinde, içten yanmalı motordan alınan gerçek çalışma verileri kullanılarak katalitik konvertörlü ve katalitik konvertörsüz emisyon değerleri ölçülmüştür. İçten yanmalı motorda emisyon değerleri değişik devirlerdeki çalışma için, her devire ait katalitik konvertörsüz ve katalitik konvertörlü ortamda (%) CO. (%) CO2, HC (ppm) değerleri belirlenmiştir. İçten yanmalı motorda katalitik konvertörsüz ve katalitik konvertörlü emisyon değerleri birbirleriyle karşılaştırılmış olup katalitik konvertörlü çalışmada CO ve HC miktarlarında, önemli ölçüde azalma olduğu saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : İçten yanmalı motor, katalitik konvertör, emisyon Bilim Kodu : 625 04 01 111 r >
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis AN INVESTIGATION INTO THE EFFECTS OF FILTERS ON EXHAUST EMISSIONS IN INTERNAL COMBUSTION ENGINES EHf TOPAL Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor: Asoc. Prof. Dr. Mehmet KOPAÇ September 2002, 40 pages. The valves for the emissions from a test engine were measured both in the presence and absence of a catalytic converter using real data obtained from an internal combustion engine. For every revolution of the internal combustion engine, the amounts of CO, CO2 and HC ( ppm) were established with and without a catalytic converter fixed. The emission values obtained were compareted and it was established that there was a considerable decrease in the amounts of CO and HC in the case of a catalytic converter. Key Words : Internal combustion engine, catalytic convener, emission. Science Code : 625.04.01 IV