Motorlu taşıtların egzost sisteminde uygun şartların araştırılması
- Tez No: 17278
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu tezde, çevre korunması için otomobil ve diğer taşıtlardaki egzost gazlarının temizlenme konusu incelendi. Benzin motorlarındaki HC,CO ve NOx'lerin temizlenmesi, bu gazların oksidasyonuyla sağlanabilmektedir.Bu nedenle, eg zost sisteminde birkaç değişiklik yapmak gerekir. Dizel motorlarında, partükül madde emisyonlarını ber taraf etmek için, seramik ve metal filtreler kullanılır.Kata lizörlerin çeşitleri ve uygulamaları geniş ölçüde incelendi. Katalizörler, silindirden dışarı atılan egzost gazlarının zehirli etkilerini bertaraf ederek çevreye, temiz gaz sağlarlar. Ayrıca ; taşıtlarda kullanılan susturucu sistemlerinin çeşit leri ve uygulamaları araştırıldı. SUMMARY In this thesis, İt has been studied cleaning subject of exhaust gases in automobile and other vehicles for the environment protection.The cleaning of HC,C0 and N0X in the gasoline engines can be provided by the oxidation of those gases. for this reason, it is necessary to make several modi fications in the exhaust system. In diesel engines, ceramics and metal filters are used to overcome the particle matarial emissions.The types and applications of catalysors has been examined on a large scale Catalysors are provided clean gas to the environment by ne utralizing has been poisonous effects of the exhaust gases that has been thrown out of the cylinder.Furthermore, The types and applications of sound-reducation systems that used in cars has been searched. VI
Özet (Çeviri)