Karabük şartlarında güneş havuzlarının performansının değerlendirilmesi
Experimental investigation of solar ponds performance in Karabük environment
  1. Tez No: 128546
  2. Yazar: YAKUP ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KARABÜK ŞARTLARINDA GÜNEŞ HAVUZLARININ PERFORMANSININ DENEYSEL İNCELENMESİ Yakup ULUSOY Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd.Doc.Dr. Mehmet ÖZKAYMAK Haziran 2002, 85 sayfa. Alternatif enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisini, ekonomik yönden ucuz ve yüksek verimli enerji toplama ve depolama sistemlerinden birisi de güneş havuzlandır. Yapılan bu çalışmada, güneş havuzunda, farklı konsantrasyonlara sahip Na2CC>3 - H2O (sodyum karbonat-su) çözeltisinin doğal ortamda ısı depolama performansı deneysel olarak incelenmiştir. Deney tesisatı (450x200x250)mm Z.K.Ü Karabük Teknik Eğitim Fakültesi'nde kurularak farklı yoğunluklara sahip 7 ayrı deney yapılıp güneş havuzundaki sıcaklık ve yoğunluk değişimleri grafikler halinde sunulmuştur. Yapılan deneylerde güneş havuzunun tabam ile yüzey arasındaki sıcaklık farkı maksimum 21°C ve alt taşınım bölgesinde (ATB) en yüksek sıcaklık 49°C elde edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Güneş havuzu, alternatif enerji kaynaklan Bilim Kodu : 626.11.01 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF SOLAR PONDS PERFORMANCE IN KARABÜK ENVIRONMENT Yakup ULUSOY Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Education Thesis Advisor: AssisfcProf.Dr. Mehmet ÖZKAYMAK June 2002, 85 pages. The solar energy, one of the alternative energy sources, can be economically and cheaply and efficiently collected with solar ponds. Tn this study, varying concentrations of sodium carbonate dilution in the solar pond in terms of heat storage performance has been examined. Experiment apparatus (450x200x250)mm has been located Zonguldak Karaelmas University Karabük Technical Education Faculty. Seven experiments with different density levels have been done and the changes in the temperature and density have been presented graphically within the solar pond. The experiments show that the temperature difference between the bottom and top level of solar pond is max. 21°C and the highest temperature in lower convective zone (LCZ) has been measured as 49°C. Key Words : Solar pond, alternative energy resources Science Code : 626.11.01 IV