Betonarme-çelik kompozit elemanlar
- Tez No: 35279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı betonarme-çel i k elemanların beraberce çalışması halinde ne gibi bir durumun ortaya çıkacağının araş tırı İması di r. Farklı malzemelerin oluşturduğu elemanların birlikte ça lışma şartları sağlandığında kornpozit kesitli sistemler ortaya çıkar. Daha doğru bir deyimle farklı esneklik kat sayıları olan elemanların tek kesit olarak çalışması sağlanmış ise bu sistem ler kornpozit kesitli sistemler olarak isimlendirilirler. Yurdumuzda çelik taşıyıcı sistemli inşaat ile genel olarak endüstri yapılarında karşılaşılmaktadır. Çok katlı çelik iske- letli yapı uygulamaları ise yok denecek kadar azdır. özellikle 15-20 kattan yüksek binalarda çelik inşaatın betonarme inşaata göre önemli bir yüzdeye varan hafifliği, deprem yüklerininde buna bağlı olarak azalmasıyla taşıyıcı sistem boyutlarında ve temellerde çok elerişli şartlar meydana getirir. Çelik iskeletli çok katlı yapılar hakkında gerek proje aşaması tasarım ve hesaplamada, gerek imalatta, gerekse montajda, mühendislerin ve inşaat şirketlerinin yeterince bilgi ve deneyime sahip olmamasıdır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this work was to findout the results of concrete-steel elements working together. While different metarials let work together they form the composit section systems» Truly if two or more elements have different elasticity modules let work together are so called composit systems. In our country mostly industrial buildings are steel supported systems. And steel supported high buildings could be said there is none. Especially buildings have more than 15-20 floors the steel supported buildings are lighter then the same size reinforced concrete buildings at higher percantages. According to that in the steel supported systems the forces calculated because of earthquacke are less then the rainforced ones. This results smaller sections on supporting frames and faundation but it is not always valid. Maybe another reason» steel framed high constructions are less known and none experienced at calculations of project and producing.