İzmit depremi deprem anı yatay yer değiştirmelerin modellenmesi
Modelling the horizontal coseismic displacements of İzmit earthquake
- Tez No: 128630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. D. UĞUR ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Ülkemizdeki tektonik plaka hareketleri ve depremler sonucu oluşan konum değişikliği nedeniyle güncel jeodezik ihtiyaçları büyük ölçüde karşılayamayan Türkiye Ulusal Yatay Kontrol Ağı yerine; üç boyutlu, zaman değişkenli, GPS teknolojisine dayalı, yüksek duyarlıklı yeni ve çağdaş bir Ulusal Temel Jeodezik Ağın kurulması gereği ortaya çıkmıştır. Kurulması çalışmalarına 1997 yılında başlanan Türkiye Ulusal Temel GPS Ağı'nın (TUTGA) ölçme ve değerlendirme çalışmaları 1999 yılında tamamlanarak, ülke genelinde olabildiğince homojen dağılımda noktalardan oluşan yeni bir ağ tanımlanmıştır. Ancak, 1999 yılında Kuzey Anadolu Fay Hattı 'nın batı kesiminde meydana gelen depremler sonucu yeni kurulan bu jeodezik ağda metrelerle ifade edilen konum değişimleri oluşmuştur. Henüz kurma çalışmaları yeni tamamlanan bu ağdaki deprem anı etkilerin giderilmesi, söz konusu ağın güncel tutulması ve yaşatılması açısında önemlidir. Bu çalışmada, 17 Ağustos 1999 İzmit depremi öncesi ve sonrasında ölçü yapılan noktalarda hesaplanan yatay yer değiştirmeler kullanılarak, çeşitli nedenlerle deprem anı yatay yer değiştirmelerin belirlenemediği noktalardaki yatay yer değiştirmelerin hesaplanması amaçlanmıştır. Hesaplama çalışmalarında birbirinden farklı yöntem ve yaklaşımlar kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve böylece deprem anı etkilerin giderilmesi için en uygun yöntem belirlenmiştir. Deprem bölgesinde herhangi bir konumdaki deprem anı yatay konum değişiminin hesaplanması için, o noktadaki elastik yarı-uzay model düzeltmesi ile enterpole edilen ölçü- model farkının toplamından oluşan değerin kullanılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. Anahtar Kelimeler : TUTGA, deprem anı yer değiştirmeler, prediksiyon, İzmit Depremi vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is necessary to establish a new national geodetic network, which is based on GPS technology since Turkish National Horizontal Control Network does not meet the practical geodetic requirements due to horizontal and vertical displacements caused by the tectonic plate motions and earthquakes happened in the country so far. The new geodetic network whose coordinates are expressed in three-dimensional geocentric coordinate system at a specific time (epoch) should be highly accurate and a modern one. The establishment of Turkish National Fundamental GPS Network (TUTGA) was initiated in 1997 and the activities pertaining to data collection and analysis were completed by the year 1999 with homogeneously distributed stations as much as possible across the country. On the other hand, coseismic displacements even in the order of meters are encountered at some of TUTGA stations because of the devastating earthquakes occurred in the western part of North Anatolian Fault Zone (NAFZ). Consequently, it is of great importance to determine and model the coordinate changes for the maintenance and improvement of TUTGA stations. In this study, it is aimed to predict the horizontal coseismic displacements where measurements missing by using the measurements performed before and after August 17, 1999 Izmit earthquake. The results obtained from different methods and approaches are compared to determine the best way in modeling the horizontal coseismic displacements. It is evaluated that using the sum of corrections obtained from elastic half-space model and interpolated measurement-model differences is appropriate for calculating the horizontal coseismic displacement at any point in the area affected by Izmit earthquake. Keywords : TUTGA, coseismic displacements, prediction, Izmit Earthquake IX