Turizme yönelik coğrafi bilgi sistemi tasarımı ve uygulaması
Touristic geographical information system design and application
- Tez No: 128639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÜMİT GÜMÜŞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Türkiye' de, gerek doğal gerekse tarihi zenginlikleriyle en çok turist çeken ülkeler arasında yer almayı başarmıştır. Ülkemizin turizmden elde ettiği gelirde, ülke ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri hızlı, ekonomik, gerçekçi ve güncel olduğu için turizme yönelik bir bilgi sisteminin tasarlanması bu alana çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Turistler için önemli olduğu kadar turizm hizmet sektörleri içinde çekicilik oluşturan bir unsur oluşturacaktır. Ülkemize gelen yabancı ve yerli turistlerin daha iyi koşullarda konaklamalarını, isteklerine uygun bir tatil planı yapmalarını sağlayacaktır. Yurt dışından ülkemizi tercih eden ve yurt içinde seyahat eden insanların gezmek görmek istedikleri yerleri çok çabuk tespit etme, bu yeri daha çabuk bulma olanaklarını arttırmaktadır. Bu da Türkiye'yi tercih edilen bir ülke durumuna getirmektedir. Çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yapılan tez çalışmasının amacı, turizm sektöründeki gelişmeler, turizmin ülkemiz ekonomisine sağladıkları ve Coğrafi Bilgi Sisteminin ülkemiz turizm sektörüne sağlayacaklarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile ilgili kavramlar açıklanmış, kullanım alanları, bileşenleri hakkında bilgiler verilmiştir. CBS için veri toplama yöntemleri, veri toplama hatalarına da değinilmiştir. Üçüncü bölümde, kullanılan yazılım ve donanım hakkında bilgi verilmiş ve yapılan sorgulama şekilleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Turizme Yönelik Coğrafi Bilgi Sistemi anlatılmıştır. Turizme ilişkin temel kavramlar açıklanmış, sistemin temel özellikleri, tasarımı, faydaları gibi konularda da açıklama yapılmıştır. Beşinci bölümde, yapılan pilot proje anlatılmış, uygulama adımlarına açıklık getirilmiştir. Altıncı bölüm sonuç ve önerilerden oluşmaktadır. Anahtar Kelimeler : CBS, Turizm, SQL, Veri toplama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism is one of the facts that help the countries develop and improve. Turkey could take a place among those improvements and became one of those countries which attract tourists and gain tourism revenue. Since GIS are fast, economic, realistic and up to date they provide a great utility to designing information systems for tourism. GIS will be an attractive and important factor for tourism service sector as well as tourists. It will include better conditions to stay for native and non native tourists and allow them to make their own plans in the way they want. GIS provides a rapid possibility for the tourists to determine and find the places they want to visit. And this kind of privilige makes Turkey an attractive place to visit. The study is composed of six main sections: In the first section, the aim of the thesis, the improvements in the tourism sector, the contribution of tourism to our economy and the utilities of GIS to our tourism sector are presented. In the second section, some concepts of GIS are expressed and some information about its usage areas and components are mentioned. Data collecting technics and mistakes for GIS are also mentioned. In the third section, information about software and hardware used is given and query types are expressed. In the forth section, GIS for tourism sector is expressed. Some concepts related with tourism are defined, and the basic features of the system, its design, utilities are explained. In the fifth section, the pilot project is explained and the application (practice) steps are highlighted. The sixth section is composed of ending and suggestions parts. Keywords : GIS, Tourism, SQL, Data collecting VI