LPG yakıtının depolanması, sanayi ve konutlar için uygun depolama sistemlerinin incelenmesi ve öneriler
The Storage of the LPG fuel, examination of the suitable storage systems for industry and residence and proposals
  1. Tez No: 128650
  2. Yazar: GÖKAY SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP TEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bir yakıt sistemini tasarlarken yakıtın kimyasal ve fiziksel özelliklerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde dizayn aşamasında umulmadık problemler çıkabilmektedir.Çalışmanın başlangıcında depolanan ve kullanılmak için sistem tesis edilen LPG'nin özellikleri anlatılmıştır.. Çalışmanın ikinci bölümünde ülkemizde kurulan LPG sistemleri anlatılmış ve ekipmanların tanıtımı yapılmıştır. Gazın cebri yoldan buharlaştırılma metodu, LPG stok tankları, kapasiteye göre sistem seçimi gibi mevcut uygulamada en çok tercih edilen uygulamalar tanıtılmıştır.. LPG yakıtının depolanmasında ve depolama kurallarının belirlenmesinde yapılan incelemelerin sonuçları çalışmanın diğer kalan kısmında detaylı olarak açıklanmıştır. Özellikle TSE standartlarınca tanımlanan ancak detayları belirtilmeyen uygulama şartları araştırılarak detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ülkemizde uygulanan emniyet kurallarının yanı sıra hiç uygulamada olmayan ancak diğer ülkelerde uygulanan LPG tankları emniyet mesafeleri ve tank yeri seçimi kriterleri irdelenmiştir. Ayrıca, tanklar için alınacak yangın güvenlik önlemleri üzerinde durulmuştur. Sistemlerin dizaynı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus tankın ve sistemin statik elektriğe ve korozyona karşı korunmasıdır. Bu koruma sistemleri, yeterli olmadığı takdirde sisteme az fayda yerine zarar sağlamaktadır. Bu nedenle uygulamanın büyük bir titizlikle yapılarak belirlenen tüm şartlara uyulmalıdır. Toprak altı tanklar için uygulanacak olan katodik koruma ve toprak üstü tanklar için uygulanacak olan topraklama yöntemleri detaylı olarak dördüncü bölüme anlatılmıştır. Beşinci ve son bölümde LPG sistemlerinin kurulması, devreye alınması ve işletilmesi esnasında uyulması gereken kurallar üzerinde durulmuş ve yeni uygulama önerilerinde bulunulmuştur. İkinci bölümden sonraki bölümlerin tümü eksik bırakılan veya yanlış yapılan uygulamaları kapsamaktadır. Yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen tüm bulgular aynı zamanda doğru uygulamaları içermekte ve öneri niteliğinde olmaktadır. Anahtar Kelimeler : LPG (Likit Petrol Gazı), Dökme LPG, LPG tankı, LPG uygulamaları, LPG sistemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The physical and chemical properties of a fuel should be fully considered when designing a fuel infrastructure otherwise unexpected problems occur during the design steps. In this study the first chapter is based on the physical and chemical properties of LPG, which is stored and get ready to daily use. The Second chapter of the study is concerning the LPG infrastructure and systems in Turkey and the system elements have been introduced. The research of the LPG storage and storage regulations, have been explained detailed in the rest of the study. Especially LPG regulations defined in TSI (Turkish Standardisation Institute) norms have been detailed for application rule of thumbs and practice usage. In the third chapter safety regulations of the Bulk LPG systems in Turkey presented. Besides applications of bulk LPG tank safety intervals and tank place selection criteria of the other countries have been examined. Also fire precautions for bulk LPG tanks have been discussed in this chapter. The most important criteria in LPG system design is preventing the system against static electricity and corrosion. If the prevention systems are not sufficient can be harmful. For that reason application of the Bulk LPG systems should be fastidiously established. Cathodic prevention systems for underground bulk LPG systems and grounding for over ground systems have been explained detailed in chapter four. In the fifth and the last chapter, the montage, first operation and usage rules have been pointed out and new application methods have been offered. After the second chapter study contains the missing and wrong applications of the Bulk LPG systems. In the final of the research, all the findings and true applications could be considered as an offer for a safer bulk LPG systems and infrastructure. Key Words :LPG (Liquefied Petroleum Gaseous),Bulk LPG, LPG Tank, LPG Application, LPG Systems (LPG infrastructures)