Yapılarda sismik izolasyon
Base isolation
- Tez No: 128651
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Bu tez, depremin yıkıcı etkisini azaltan sismik izolasyon teknolojisini incelemektedir. 1980'lerden itibaren dünyadaki diğer deprem bölgelerinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen bu teknolojinin, can kayıplarının binlerle ifade edildiği depremlerin yaşandığı ülkemizde henüz geniş anlamda uygulamalarına rastlamak mümkün değildir. İzolatörler, yapıya deprem hakim periyodundan daha büyük bir periyod kazandırarak, yıkıcı deprem etkilerini azaltmayı amaçlamaktadır. Uygulamaya yönelik bir sistem olduğu için, mümkün olduğu kadar fazla detay verilmeye çalışılmıştır. İzolasyon için kullanılan değişik sistemler incelenmiş, benzerlikleri, farkları, avantajları, dezavantajları aynı zamanda hesap teknikleri dikkate alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Sistem üzerinde etkilerin daha iyi anlaşılması için karşılaştırmalı dinamik analizler yapılmıştır. Dinamik analizler için“SAP 2000v. 6.11”programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis investigates the seismic isolation technology, which reduces the destructive effects of the earthquakes. Although it is being widely used since 1980's in the other earthquake zones around the world, this technology has not been practised yet in our country, where thousands have died because of earthquakes. Isolators target to reduce the destructive earthquake effects by providing a longer period to the structure compared to the dominant period of the earthquake. Since this is a system for application, descriptions are detailed. Comparisons have been made amongst various isolation systems; their similarities, differences, advantages and also disadvantages, with consideration given to the calculation methods. For understanding the effects on the system, dynamic analysis comparisons have been made.“SAP2000v. 6.11”programme has been utilized for the dynamic analysis.