Alüminyum fraksiyonlandırması
Aluminium fractionation
  1. Tez No: 128655
  2. Yazar: DEFNE ÇAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Alüminyum (Al) fraksiyonlandırması (türlendirmesi) ile su ortamında mevcut olan toplam alüminyumun biyoyararlı fraksiyonu hesaplanabilmektedir. Biyoyararlı fraksiyon, biyolojik olarak metabolizmaya alınan ve potansiyel zehirlilik gösteren bir fraksiyon olarak kabul edilmektedir. Su ortamında yaşayan ve canlılara en zararlı alüminyum türlerinin serbest Al iyonu ve Al- hidrokso kompleksleri olduğu bilinmektedir. Toplam Al konsantrasyonunun fazla olduğu asidik yüzey sularında, Al3+ iyonuyla birlikte katyonik hidrokso komplekslerinin konsantrasyonu önemlidir. Bu çalışmada Al fraksiyonlandırma yöntemleri incelenerek, analitik kimya açısından karşılaşılan problemler açıklanmıştır. Al fraksiyonlandırmasında en sık kullanılan yaklaşım kinetik bağlanma şiddetine göre ayırmadır. Bu prensibe dayanan yöntemlerden, 8-hidroksikinolin (oksin) ile spektrofotometrik olarak fraksiyonlandırma ve katyon değiştirme ardından alevli atomik absorpsiyon ile elementel analiz yöntemlerinin geliştirilmesi amacıyla farklı modifikasyonlar denenmiş ve sonuçlar teorik denge hesaplamalarıyla karşılaştırılmıştır. Diğer çalışmalardan farklı olarak oksin reaktifi, oluşturulacak olan Al-trioksinat kompleksinin ekstrakte edileceği organik çözücü (kloroform) içerisinde çözülmüştür. Farklı pH'larda sentetik örneklerle yapılan çalışmada, pH < 6,5 durumunda süzmenin etkisi olmadığı görülmüştür. Katyon değiştirici katı faz kartuşları, önceki çalışmalardaki kartuş uygulamalarından farklı olarak örneğin pH'sına getirilerek kullanılmıştır. Tayin edilen Al fraksiyonunun miktarının, pH 6,5'den sonra spektrofotometrik yöntemle tayin edilen Al fraksiyonunun miktarından daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada, dere ve göl sularında yapılan uygulamalar sonucu; örneğin kaynağında ve analiz laboratuarında (taşınmanın hemen ardından) katı faz kartuşu ile fraksiyonlandırılmasının sonucu etkilemediği görülmüştür. Fakat örneklerin fraksiyonlandırma öncesinde uzun süreler bekletilmesi sonucunda, örnekteki toplam çözünmüş Al miktarının azaldığı ve fraksionlandırmanın sonuçlarını da etkilediği görülmüştür. Böylece, doğal sularda yapılacak Al fraksiyonlandırma yöntemlerinin kaynağında uygulanabilir olmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Chemical speciation (fractionation) allows estimation or prediction of the bioavailable fraction of total metal in aquatic systems. Bioavailable fraction is considered to be the most readily available fraction for biological uptake and exerting a potentially toxicological effect. Free aluminium (Al) ion and cationic Al-hydroxo species are known to be the most toxic species of Al in acidic surface waters. In this study, previous Al fractionation methods were shortly reviewed and problems were discussed from an analytical view. Methods based on kinetic or binding strength discrimination are the most frequently used methods in Al fractionation. Based on this principle,“oxine (8-hydroxyquinoline) extraction followed by spectrophotometry detection”and“cation exchange followed by elemental analysis”methods were applied with new modifications. Results obtained with these methods were compared using equilibrium calculations. Oxine reagent were dissolved in the extraction solvent (chloroform) being different from other studies. Filtration seemed to have no effect with such a manual method below pH 6,5 protecting the sample from filtration's undesired effects on samples. As a new application of solid phase extraction cartridges in Al fractionation, cartridges were preconditioned to obtain same pH of each sample. At pH values above 6,5; labile Al concentrations were calculated to be different from the spectrophotometric method's results. Also, a field test of a method was applied using cation exchange solid phase cartridges. Samples were fractionated in the field and in the laboratory. No significant difference was found if the samples were fractionated with no time lag in the laboratory. After a time lag samples were found to have decreased amounts of Al, giving different Al fractions. Thus, showed the importance of field fractionation in Al fractionation studies.