Sazlıdere barajı havzası zamansal değişim analizinin uydu görüntü verileri ile yapılması
Multitemporal analysis of Sazlıdere catchment area using satellite data
  1. Tez No: 128661
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Araştırmalar endüstrileşmenin ve işsizliğin kaçınılmaz sonucu olarak köyden-kente olan göç hareketinin artan bir hızla sürdüğünü göstermektedir. Kontrol edilemeyen bu göç hareketi, kaçak yapılaşmayı körüklemektedir. Kaçak yapılaşma, özellikle su toplama havzalarında baş gösterdiği taktirde, durum sadece hukuki olmaktan çıkıp insan sağlığını tehdit edici hale gelmektedir. 12 Milyona ulaşan ve sürekli artan nüfusuyla çok büyük bir şehir olan İstanbul'un toplam alanının yansından fazlası su toplama havzala rı sınırları içinde kalmaktadır. Bu durum, İstanbul halkı için hayati önem taşıyan su topluma havzalarının korunmasının önemini göstermektedir. Havzalardaki mevcut durumun belirlenmesi ve yıllara bağlı olarak meydana gelen gelişimin incelenmesi uzaktan algılama teknikleri kullanılarak yapılabilmektedir. Bu çalışmada, Sazlıdere Barajı su toplama havzasına ait 1996 ve 2000 yıllarında alınmış 5.8 metre çözünürlüklü IRS İC/D PAN ve 23.5 metre çözünürlüklü çok bandlı IRS İC/D LISS-ÜI görüntüleri, 1/50000 ölçekli F21a, F21b, F21c, F21d paftaları, ortofotolar kullanılmıştır. Sınıflandırmada maksimum olabilirlik yöntemi kullanılmış ve her bir veri kümesi ayrı ayrı sınıflandırılmıştır. Tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde su toplama havzalarında zamansal değişimin belirlenmesinin önemi ve gerekliliği belirtilmiş ve çalışmanın amacı anlatılmıştır. 2. Bölümde uzaktan algılamanın temellerinden bahsedilmiş, kullanılan uydu verilerinin özellikleri anlatılmış ve sınıflandırma kavramı hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Bu bölümde çalışmanın teorisi açıklanmıştır. 3. Bölümde önce çalışma alanının sayısal olarak elde bulunan eşyükselti eğrilerinden faydalanılarak üç boyutlu arazi modeli üretilmiştir. 2000 yılında kaydedilmiş uydu görüntüsü harita koordinat sistemine doğrultulmuş ve üç boyutlu arazi modeli ile bütünleştirilmiştir. Denetimli sınıflandırmanın yapılmasından önce, her iki yıla ait görüntü için de denetimli sınıflandırmada belirlenecek eğitim alanlarının seçiminde yardımcı olacak ve çalışma alanının genel yapısı hakkında bir ön bilgi sağlayacak, görüntüde mevcut bulunan sayısal değerlerin kümelenmesi esasına dayalı (Isoclass) denetimsiz sınıflandırma işlemi yapılmıştır. Denetimli sınıflandırma aşamasında 1996 ve 2000 yıllarında kaydedilmiş uydu görüntülerinin sınıflandırılması ayrı ayrı olarak maksimum olabilirlik yöntemi ile yapılmıştır. Sazlıdere barajı havzasına ait mutlak, kısa, orta, 2000-5000 ve uzun koruma bölgeleri kullanılan iki yıla ait her iki görüntüde de ayrı ayrı incelenmiş ve sonuçlar belirtilmiştir. Ayrıca orijinal istatistiklerin yanında LOOC (leave-one-out-coveriance) istatistikleri kullanılarak yapılan sınıflandırma sonuçlarının bir karşılaştırması yapılmıştır. 4.Bölümde, sunulan tez çalışması genel olarak irdelenip değerlendirilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar belirtilmiş ve çalışmada kazanılan tecrübeler aktarılarak, konu ile ilgili bazı önerilerde bulunulmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigations show that the migration from villages to cities continues in an increasing manner as an inevitable result of industrialization and unemployment. This uncontrolled migration movement increases the illegal urbanization. If the illegal urbanization arises especially in water basins, not only this situation gains illegality but also turns into a threat for human health. Istanbul is a metropolis with a continuously increasing population of 12 million and developed industry, and more than a half of its total area is in the borders of water catchment areas. This situation indicates the importance and the necessity of the protection of catchment areas from illegal settlements. There is a direct connection between the health of the people living in Istanbul and the protection of catchment areas. Determining the present situation and investigating the temporal development of the catchment areas can be done by the use of remote sensing techniques. In this study, the IRS 1C/D PAN (5.8 metres resolution) and multispectral IRS 1C/D LISS-III (23.5 metres resolution) images, and the 1 / 50 000 scaled maps (F21a, F21b, F21c, F21d) of the catchment area were used for multitemporal analysis between 1996 and 2000. This thesis study is formed for 4 chapters. In 1 st chapter importancy and necessity for determination of multitemporal variation in the water basins is stated and the purpose of the study is explained. In 2nd chapter, fundementals of remote sensing is mentioned, satellite data properties which is used is explained and comprehensive information about classification is given. Moreover in this chapter theory of the study is described. In 3rd chapter, by using the contours of study area, that is available numerically, three dimensional site model has been generated. Satellite image recorded at year 2000 has rectified to map coordinate system and has been integrated with three dimensional terrain model. Before the supervised classification, each data set was classified using Isoclass unsupervised classification method. In supervised classification, classification of images taken at year 1996 and year 2000 has been done seperately by using maximum likelihood method. First level, short, middle, 2000-5000 and long protection areas belonging to study area Sazhdere reservoir basin has been examined seperately for both images concerning two years used and results have been determined. Moreover, the original statistics LOOC statistics were used and classification results done by using LOOC (leave-one-out-coveriance) besides original statisitics have been compared. In the 4th and last chapter, thesis study presented have been evaluated and examined generally. IX