Terkos gölü ve havzasının (İstanbul) hidrojeoloji incelemesi
  1. Tez No: 24109
  2. Yazar: HALİL MURAT ÖZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY EROSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Terkos gölü havzasının hidrojeoloji incelemesini kapsayan bu çalışmada, bölgedeki yapısal unsurların anlaşılması için 1/50000 ölçekli topografya haritası üzerinde, litolojik birimler ayırtlanmıştır. Istranca masifinin doğal bir geçirimsiz bariyer oluşturması nedeniyle, Terkos gölü ve Istrancadere havzası olarak iki kısımda incelenmiştir. Her iki havza için yıllık ortalama yağış, buharlaşma, akım miktarları çeşitli yöntemlerle hesaplanmıştır. Yağış, Istranca deresi havzasında 965.6-844 mm arasında, Terkos gölü havzasında 673-703 mm arasında değişir. İnceleme alanında, yağışlı dönem 5 yıl, kurak dönemin de 2 yıllık periyotlar halinde tekerrür ettiği görülür. Havzadaki yıllık buharlaşma 302-805mm arasında değişir. Istranca deresinin yıllık ortalama akımı 2 m3/s, buna karşılık Terkos gölü giriş akımı 5.5 m3 I s dir. İnceleme alanında Ergene formasyonu, alüvyon ve kumullar geçirimli; Belgrat formasyonu ve üzerinde Terkos gölünün yer aldığı Sazlıdere formasyonu yerel geçirimli birimleri oluştururlar. İnceleme alanındaki en iyi akifer karstik bir özelliğe sahip olan Kırklareli formasyonudur. Kumulların geçirimliliği araştırılmış, sınırlıda olsa su kaçaklarına neden olabileceği kanısına varılmıştır. Çevre kirliliğinin su kalitesini belirleyici fiziksel ve kimyasal parametrelere etkisi araştırılmış; bunun önemli boyutlara ulaşmadığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study which includes Terkos Lake basin and its environmental Hydrogeological investigations, it has been used for the understanding of structural elements, seperated with each other on a 1/50000 scaled topographic map. Istranca massive is a natural impervious barrier. So Terkos basin is divided into two parts: Terkos Lake basin and Istrancadere basin. Mean annual precipitation, evaporation and amount of flow are calculated for both of them. With various methods, precipitation rate is calculated for Istranca basin is change from 965.6 mm to 844 mm. and for Terkos Lake basin it changes from 673 mm to 703.2 mm. Istranca river which drained Istranca river basin, recharges Terkos Lake basin. Wet period continues within 5 years, dry period continues within 2 years and this phonemenon have done regularly. In this basin evaporation changes form 303 mm. to 614.4 mm. Istrancastream's average annual flow is 2 m3/s, despite this, Terkos Lake inflow is found as 5.5 m^/s. In investigation area, it is found that Ergene formation, alluvium and sand dunes are pervious. In addition, Belgrat formation and especially Sazlidere formation's has a local pervious hydrogeological importance and also has a widespread. In investigation area the best aquifer is Kırklareli formation which has got a karstic characteristics. In this formation, covered karst developments are seen. By using Thornthwait and Hydrological budget methods, water budget of the basins are calculated.