Küçükçekmece Gölü'nü besleyen derelerin taşıdığı kirlilik yükünün değerlendirilmesi
- Tez No: 23845
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Su kaynakları ile ilgili sorunların nitelik ve niceliklerindeki artan karmaşıklar, sorunların çözümünde en uygun olanın saptanması için yeni yaklaşımlara gidilmesini zorunlu hale getirmiştir. Günümüzde bu gereksinimi karşılamak üzere en çok başvurulan teknik su kaynakları sisteminin matematik modellemesidir. Bu çalışmada da Küçükçekmece Gölü Su Kalite yönetiminde kullanılmak üzere bir matematik model çalışması yapılmıştır. Modelde kullanılan datalar, İSKİ (1982- 1989), DSİ (1984-1985) ve İ.Ü. (1986-1987) çalışmalarından yararlanılarak düzenlenmiştir. İ.Ü. çalışmasında biota ölçümü yapıldığı için model kalibrasyonunda bu çalışma kullanılmıştır. Göle giriş yapan Sazlıdere, Nakkaşdere ve Dereköy'ün debi ve su kalitesi parametre değerleri DSİ'nin Su Kalitesi gözlem yıllıklarından alınmıştır. Bu çalışmaların en önemli eksiği, göldeki deneysel çalışmalarla göle giren. akarsularda yapılan deneysel çalışmaların aynı anda yürütülmemesidir. Gölün ekolojik sınıfını belirlemek için OECD tarafından geliştirilen grafik yöntemi kullanılmıştır. Bunun sonucunda Küçükçekmece Gölü: Fosfat açısından % 5 olasılıkla ötrafik, % 50 olasılıkla hiperötrafik, Klorafil açısından % 50 olasılıkla ötrafik, % 5 olasılıkla hiperötrafik bir göldür. Fosfatın hiperötrafik oluşum için yeterli olmasına karşın tuzluluk nedeniyle klorofil gelişimi hiperötrafik seviyeye ulaşamamaktadır. Bu çok önemli bir sonuç olup, tuzluluğun kontrol edilmesinin zorunlu olduğunu göstermektedir. Daha önceki yıllarda göl çevresi gezme, dinlenme, avcılık, çeşitli su sporları hatta yüzme amaçlı kullanılırken günümüzde bu rekreatif kullanımlar, kirlenme nedeniyle önemini yitirmiştir. Oysa, göl çevresi sadece bölge halkı için değil, tüm istanbul halkının rekreatif amaçlı kullanımları için son derece uygun bir ortam yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The scope of the study is to examine the nutrient circulation of Küçükçekmece of Lagoon and search for the other ecological parameters which effect this system. For this purpose a study has been conducted in 13 station taking 45 samples from each of them 12 times in 2 monthly interval, temperature, salinity, oxygen, pH, alkalinity, nitrate, nitrite, ammonia, phosphorous, chlorophyla a-B-c, and from time to time iron, sulphate, sulphur, BOD, cod another parameters have been measured. During this work, after examining approximately 10.000 parameters it was concluded that due to the sewerage discharges the lake becames eutrophicated and phosphate parameter is the limiting factor decreas in salinity causes sudden increases in phytoplanktons. The sludge and mud layer In the bottom of the lake effects the ecological cycles. The source of the phosphate in the lake water is the bottom of the lake where the organic and inorganic materials originating from the households and industrial systems precipitate. Although, the oxygen value in the bottom of the lake decreases to approximately 1 mg/lt from time to time and BOD and COD values are quite high, it is understood that denitrification has not happened and high ammonia quantity leaks through the lake bottom.