Oracle veri tabanına dayalı bilgi sistemleri ve sorgulamaları
Information systems and queries in Oracle database
- Tez No: 128688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ŞAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Veri tabanı sistemi temel olarak bilgisayarlı kayıt saklama sistemidir. Bu sistemin genel amacı bilgi sağlamak ve ihtiyaç durumunda bilgiye erişmektir. Sistemin kullanıcısına değişik dosyalar üzerinde çeşitli işlemler uygulama yetkisi verilir. Bunlar veri tabanına yeni dosya ekleme, var olan dosyalara yeni bilgi girişi, bilginin güncellenmesi, bilginin silinmesi ve veri tabanından var olan dosyaların silinmesidir. Veri tabanları ve veri tabanı teknolojisi bilgisayar kullanımının artışında büyük öneme sahiptir. Veri tabanları bilgisayarların kullanıldığı alanlarda kritik rollere sahip olacaktır. İlişkisel veri tabanı veri elemanları arasında ilişki gösteren veri kümesi olarak tanımlanır. İlişkili verilerden bir küme inşa etmek için üç anahtara ihtiyaç vardır. Bunlar; veri alanları, veri kayıtlan ve veri tablolarıdır. Veri alanları veri tabanında saklanabilecek en küçük veri elemanını içerir ve herbir alan sadece bir veri elemanını içerir. Veri kayıtlan ilişkili veri alanlarının kümesidir. Tek bir veri kaydı belirtilmiş veri alanının sadece bir kopyasını içerir. Veri alanlarını ve veri kayıtlarını birleştirerek ilişkisel veri tabanlarının en önemli ve ortak olan elemanı yaratılmış olur. Bunlar veri tablolarıdır. Bu eleman çoklu veri kayıtlarını içerir ve herbir kayıt çoklu veri alanı içerir. Bir veri tabanı yönetim sistemi kullanıcıların veri tabanına erişim ihtiyaçlarını karşılayan yazılımdır. Verinin kullanıcının istediği şekilde saklanmasını, değiştirilmesini ve düzeltilmesini kontrol eder. Veri tabanı yönetim sistemi kaydedilmiş veri tabanını ve veri tabanının kullanıcıları arasındaki bir ara yüzdür. Bir veri tabanı yönetim sistemi kullanıcılarının veriye erişebilmesi için sorgulama diline ihtiyaç duyar. Yapısal sorgulama dili SQL çoğu veri tabanı sistemlerinde kullanılan en yaygın sorgulama dilidir. SQL ingilizce benzeri bir dildir. Select, insert, delete, update ve create gibi komutları kullanır. SQL yordamsal bir dil değildir. İhtiyaç duyulan bilginin nasıl elde edileceği değil, bilginin kendisi belirlenir. SQL eş zamanda tek bir kayıttan ziyade kayıtlar kümesi ile işlem görür. Kayıtlar kümesinin en genel şekli tablodur. SQL çeşitli işler için komutlar sağlar. Bunlar veriyi sorgulama, yerleştirme, güncelleme, tabloda bulunan satırların silinmesi, veri tabanı nesnelerinin düzeltilmesi ve silinmesi, veri tabanı ve veri tabanı nesnelerinin erişiminin kontrol edilmesidir. Sistem analizinin amacı sistemin fonksiyonlarının yürütülebilmesi için ne yapılması gerektiğini araştırmaktır. Bu, sistemin fonksiyonlarının, mantıklı bileşenlerine ayrılmasını ve işlemin mantıksal modelinin üretilmesini ve bunları gerçekleştirmek için gerekli veri akışlarının içerir. Mantıksal model, veri akış diyagramları ile işlemin parçalanmasının çeşitli aşamalarında örneklerle açıklanır. Algoritmalar yapısal dil, karar tabloları ve mantık akış diyagramları gibi yapısal işlem özelleştirme teknikleri ile ortaya çıkarılır. Analizin amacı bir sistemin anahtar elemanlarını anlaşılır bir biçimde özetleme ve modellemedir. Veri analizi, etkili veri tabanının tasannu için uygun olan organizasyonunun örnek veri modelinin geliştirilmesi ile ilgilidir. Veri analizinin önemi şu bilgiler ile artmıştır; bir bütün oluşturulan veri tabanlarının kullanımın artması ile, bir organizasyonda verinin girdi/çıktı ürünü olarak değil kaynak olarak davranışı, zamanla birlikte işlem gördüğü halde organizasyon tarafından tutulan verinin yapısının onayı göreceli olarak sabittir. Veri modellemesi özellikle organizasyonel ihtiyaçlardan veri deposu için yapı oluşturmayı amaçlar. Bu, organizasyonun ilişkilerinin ve temel tablolarının belirlenmesi ile elde edilir. Nitelikler belirlenir ve normalizasyonu tamamlanmış tablolar kümesi oluşur ve tablonun modeli tasarlanır. Bunun elverişliliği hizmet vereceği işlemlerin veri ihtiyaçlarına karşı test edilmesi ile elde edilir. Bu fonksiyonel işlem sırasında veri erişimini ve sıra ve seçim kriterleri ile belirleyen tablo modellerinin inşaasına öncülük eder. Tablo ilişkisel modeli ve onun ilgili xiiitablo nitelikleri bilgisi mantıksal veri tabanı modelinin temelidir. Bilgisayar sistemlerinin keşfine bağlı olarak ve yaygınlaştırılmış bilgisayar ağlan ile tanıştıktan sonra güvenlik alanlarının genişlemesi zorunlu olmuştur. Çok kullanıcılı ortamlarda aynı bilgisayar kaynaklarını paylaşan birçok kullanıcı programlarının birarada bulunması, bazı bilgilerin sızmasına neden olmuştur. Kriptografi, uygunsuz erişimlerin mümkün olduğu bilgileri korumada ve diğer koruyucu önlemlerin etkisiz olduğu durumlarda kullanılır. Ayrıca iletişim kanallarını korumada ve fiziksel veri tabanlarında uygulanabilir. Kriptografının kullanımında ilkel işlem şifrelemedir. Şifreleme, mesajlar üzerinde işleyen özel bir hesaplamadır. Mesajları ilgili alıcı dışındaki kişilere anlamsızmış gibi ifade etmek için çevirmeye yarar. Mesajlar üzerinde etkili olan dönüşüm o kadar karışıktır ki ilgili olmayan kişinin işlemi geri alması anlamsızdır. Neredeyse istisnasız bütün modern kriptosistemleri güvenli iletişimin temeli olarak şifreleme dönüşümlerinin tersine döndürülmesinin zorluğu üzerine kurulmuştur. Kriptografi, güvenli iletişim sağlayan veya kriptoanalize karşı koyan sistemlerin tasannu ve analizi ile ilgilenir. xiv ^',,^ #t
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A database system is basically a computerized record keeping system. The overall purpose of this system is to maintain information and to make that information available on demand. The user of the system will be given facilities to perform a variety of operations on different files. These are; adding new files to the database, inserting new data to the existing files, updating data, deleting data and removing existing files from the database. Databases and database technology are having a major impact on the growing use of computers. Databases will play a critical role in almost all areas where computers are used. A relational database is defined as a collection of data that indicates relation among data elements. In order to build a collection of related data there is need of three key building blocks. These are; data fields, data records and data tables. The data field contains the smallest element of data that can be stored in a database and each field contains only one data element. Data records are collection of related data fields. A single data record contains only one copy of each defined data field. By combining data fields and data records, the most common element of relational database is created. This is the data table. This element contains multiple data records and each data record contains multiple data fields. A database management system is the software that handles all requests from users for access to the database. It controls the storage, retrieval and modification of data on behalf of the user. The DBMS acts as an interface between the stored database and the users of the database. A DBMS requires a query language to enable users to access data. Structured query language (SQL) is the language used by most relational database systems. SQL is an English like language. It uses words such as select, insert, delete as part of its command set. SQL is a non procedural language. You specify what information you require, not how to get it. SQL processes sets of records rather than a single record at a time. The most common form of a set of records is a table. SQL provides commands for a variety of tasks including; querying data, inserting, updating, deleting rows in a table, creating, modifying and deleting database objects, controlling access to the database and database objects. The purpose of systems analysis to ascertain what must be done in order to carry out the functions of the system. This will involve a decomposition of the functions of the system into their logical constituents and the production of a logical model of the processes and of the data flows necessary to perform these. The logical model will be illustrated by data flow diagrams at the various levels of process decomposition. The algorithms will be revealed by structured process specification techniques such as structured English, decision tables and logic flowcharts. The aim of analysis is to summarize and model key elements of a system in a way that facilitates understanding, enables evaluation and aids design. Data analysis is concerned with the development of an abstract data model, of an organization appropriate for the design of an effective database. The importance of data analysis has been increased by; the increase in the use of integrated databases, the treatment of data as a resource of an organization rather than an input/output product and the recognition that although processes change over time the structure of the data held by an organization is relatively stable. Data modeling is specifically aimed at creating a structure for the store of data, which meets organizational requirements. This is achieved by identifying the basic entities and relationships in an organization. Attributes are determined and a normalized set of entity types derived. The entity model is than designed. Its adequacy is established by testing it against the data requirements of the processes that will serve. This leads to the construction of functional entity models, which indicate the order and selection criteria for data access during a process. xvThe entity relationship model and its associated data specification of entity attributes are the basis from which the logical database model is designed. Due to the invention of computer systems and the introduction of nation-wide computer networks the range of protection issues has been drastically changed. Coexistence of many user programs, which share the same computer resources sometimes, causes illegal information leakages. Cryptography is used to protect information to which illegal access is possible and where other protective measures are inefficient. Thus it can be applied to protect communication channels and physical databases. The primitive operation at the disposal of cryptography is encryption. It's a special computation that operates on messages, converting them into representation that is meaningless for all parties other than the intended receiver. Transformations effected on messages are so intricate that it is the beyond the means of an interloper to undo the process. Almost without exception all modern cryptosystems rely upon the difficulty of reversing the encryption transformation as a basis for secure communication. Cryptography deals with the design and analysis of systems that provide secure communications or resist cryptanalysis. xvi