Visual C++'ta kurallara dayalı oracle veri tabanlı sorgulamalar
Oracle databased queries based on rules at visual C++
- Tez No: 139706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ŞAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bugünün dünyasında, yaşam kalitemizi artırmak amacıyla bilgisayar kullanmak eğitim, bankacılık, sağlık, mühendislik, idari işler gibi bir çok sahada çok önemli bir rol oynar. Bilgisayarlar aynı işi otomatik olarak ve daha verimli yapacağından insan kaynaklı hatalar en aza indirgenir. Bilgisayarlar teşhis numaralan, banka hesaplan ve barkodlar gibi pek çok önemli bilgileri saklarlar ve bu bilgiler birçok kez tekrar tekrar kullanılabilirler. Veritabanı sistemi, temel olarak bilgisayar tabanlı veri saklama sistemidir. Bu sistemin amacı veri saklamak ve gerektiğinde veriye erişmektir. Bir veritabanı yönetim sistemi kullanıcılannın veriye erişebilmesi için bir sorgulama diline ihtiyaç duyar. Yapısal sorgulama dili olan SQL çoğu veritabanı sisteminde kullanılan en yaygm ve standartlaşmış sorgulama dilidir. SQL İngilizce tabanlı bir dildir. Create, select, update, delete, insert into, where, ordergibi komutları vardır. Kayıtlar kümesinin en genel şekli tablodur. SQL çeşitli işler için komutlar sağlar. Bunlar veriyi sorgulama, güncelleme, kayıt eklenmesi, silinmesi, veri tabanı nesnelerinin düzeltilmesi ve silinmesi, veritabanı ve veritabanı nesnelerinin erişiminin kontrol edilmesidir. Bu tezde, en son sorgu iyileştirme yaklaşımı olan Anlamsal Sorgu İyileştirme (SQO) yaklaşımına odaklanılmıştır. SQO, verilen bir sorguya alternatif sorgular inşa etmek için anlamsal bilgiler (kurallar) kullanır ve sonra alternatifler içinde optimum sorguyu, hesaplama maliyetlerine göre seçer. Daha da fazlası, bu alternatif sorgular anlamsal olarak aynı fakat sözdizimsel olarak farklıdırlar. Önemli olan alternatif sorguların hepsinin aynı cevap kümesine sahip olmasıdır. Bir başka önemli husus ise bu kuralların ilk sorgudan itibaren türetilmesidir. Türetilen kurallar kullanılarak yeni kuralların elde edilmesi sağlanabilir. Kuralların kullanımında maksimum performans artışı, sorgunun veritabanına giriş yapılmadan sonucunun verildiği durumlarda sağlanır. Diğer performans kazanımı ise kurallar sayesinde sorgunun daha hızlı arama metotlan ile yapılmasıdır. Örneğin birincil anahtar veya dizin içeren kurallann kullanılmasında performans artışı ispatlanmıştır. SQO yaklaşımı çeşitli bileşenlerden oluşur: Sorgunun ifade edilmesi, otomatik olarak sorguya dayalı öğrenme, sorgunun iyileştirilmesi ve öğrenilen bilgilerin, kısaca kurallann güncellenmesidir. Tez içerisinde ise kurallann sorgulama performans artışının, DMLTerde de sağlanmasının araştınlması ve araştırma sonuncunda bu artışın ispatlanması yapılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Veritabanı, SQL, DDL, DML, SQO, kurallar, ADO, Oracle. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, using computers play as a serious role in almost every environment such as education, banking, health care, engineering, government, etc. in order to improve the quality of our life. This reduces human errors since computers can be used for the same work automatically and effectively. Computers keep vital information such as student identification numbers, bank accounts and barcodes... etc. so that this information can be used over and over. A database system is basically a computerized record keeping system. The overall purpose of this system is to maintain information and to make that information available on demand. A Relational Database Management System (RDBMS) requires a query language to enable users to access and to store data. Structured query language (SQL) is the language used by most relational database systems as a standard query language. SQL is an English based language. It uses words such as create, select, update, delete, insert into, where, order.... est. as part of its command set. SQL processes sets of records rather than a single record at a time. The most common form of a set of records is a table. SQL records commands for a variety of tasks including; querying data, inserting, updating, deleting rows in a table, creating, modifying and deleting database objects, controlling access to the database and database objects. In this thesis, we focus on Semantic Query Optimization (SQO) which is the most recent query optimization approach. SQO uses semantic knowledge (rules) to construct alternative queries for a given query, and then select an optimum query between the alternatives according to their estimated costs. Moreover, these alternative queries can be semantically the same but syntactically different. Here the important issue is, all alternative queries must have the same response set. Another important issue is that these rules are derived from the beginning of the first query. Those derived rules can be used to obtain new rules. Maximum performance while using rules takes place for the condition which the result of the query is given before accessing to the database. Another performance gain is that query can be executed by faster search methods via rules. For example performance rise is proved in the usage of primary key or usage of rules that have indexes. SQO approach has various components: Query expression, learning based on query automatically, query optimization and updating learned knowledge in other words rules. In this thesis,we are studying on the performance rising of query on rules to DMLs and proving the rise at the result of the study. Keywords : Database, SQL, DDL, DML, SQO, rules, ADO, Oracle.