Açık sistem ve istemci sunucu mimari kullanılarak nesneye dayalı bir coğrafi bilgi sistemi tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 57597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tez ile amaçlanan, Coğrafik Bilgi Sistemleri için bir açık sistem İstemci- Sunucu uygulaması geliştirmektir. Coğrafik veritabanındaki tablolar 3. normal şeklinegetirilmişlerdir. Uygulama içinde ANSI SQL standartlarına tamamıyla uyulmuş, böylece uygulamanın ORACLE, SYBASE veya SQL SERVER gibi veritabanı yönetim sistemleri (VTYS) ile de çalışabilmesi sağlanmıştır. Bu veritabanı yönetim sistemleri, Coğrafik Bilgi Sistemleri için gerekli olan çok büyük miktardaki bilginin en güvenli şekilde saklanması için gereklidirler. Geliştirilen uygulamada platform olarak Windows 3.11 seçilmiş ve Microsoft tarafından üretilmiş derleyiciler kullanılmıştır. Ayrıca, geliştirilen uygulamanın gelecekte değişebilecek ihtiyaçlara kolayca uyum sağlayabilmesi için de, nesneye dayalı teknoloji kullanılmıştır. Uygulama içinde koordinatlar X, Y, Z değerleri ile saklanmış, böylece bilginin kullanıcıya 3 boyutlu olarak değişik yönlerden gösterilmesi sağlanmıştır. 3 boyutlu gösterimlerde“Z Buffering”algoritması kullanılmıştır. Ayrıca veritabanında vektör bilgi dışında, yazı, resim, ses ve hareketli görüntü bilgisi de saklanabilmektedir. Yazı,resim, ses ve hareketli görüntü bilgileri vektör bilgi ile ilişkilendirilebilmekte ve böylece vektörel bilgiden yazı,resim, ses ve hareketli görüntü bilgisine, yazı,resim, ses ve hareketli görüntü bilgiden de vektör bilgiye geçiş kolaylıkla sağlanabilmektedir. Uygulama içinde, grafik ya da yazı bilgiden vektör bilgi, vektör bilgiden de yazı ya da grafik bilgi sorgulamaları kullanıcı için son derece basitleştirilmiştir. İleride gerekecek yeni modüller değişik derleyiciler veya araçlar yardımıyla kolaylıkla uygulamaya eklenebileceklerdir. IX
Özet (Çeviri)
In this thesis, an Öpen System Client-Server Application for a Geographical Information System is developed. Geodetic Database is the table layout of the database where table are normalized to the 3. normal form. Within the application, ANSI standard SQL calls is used to let the application communicate with ORACLE, SYBASE ör SQL SERVER which are necessary to store large amount of data that is needed for a Geographical Information System. Windows 3.11 is chosen as the platform of the thesis and used Microsoft compilers to develop the application. Object Oriented Technology was used to let the application to be adopted easily to different future needs. Coordinates are stored as X, Y, Z in the database to manipulate and display data in different views. Z Buffering algorithm is used to display the vector data in 3D coordinate space. Relations are set between vector data and text, sound, image, motion video data to let the user generate queries from vector data to reach others ör vice versa. in the application, queries between vector and database data are simplified for ease of use. Future modules can be developed by using different compilers ör tools and can be attached to the application very easily.