Kayıcı teknelerde yunuslama
Porpoising on planing crafts
- Tez No: 128703
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Artan sürat ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edilen kayıcı tekneler, daha önce deplasman teknelerinde tecrübe edilmemiş baza problemlerin gözlenmesine sebep olmuştur. Kayıcı tekneler üzerine yapılan ve devam eden birçok çalışma, yüksek süratlerde ortaya çıkan kararsız dengenin tanımlanmasına ve oluşumuna neden olan etkilerin tespit edilmesine yöneliktir. Bu problemlerden en sık rastlananı, yunuslama olarak adlandırılan stabilite kararsızlığıdır. Bu konu üzerine dünya çapmda söz sahibi olan D. Savitsky tararından kullanılan kuvvetlerin denge sistemi bu çalışmada detaylı olarak anlatılmıştır. Kayma hareketinin açıklanması ile başlanmış ve kayıcı tekne üzerine etki eden kuvvetler detaylı olarak anlatılmıştır. Kuvvetlerin tanımlanmasının ardından denge denklemleri kurularak sayısal çözümleme yapılmıştır. Aynı zamanda Savitsky yaklaşımıyla hesap yapan bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Uygulama bölümünde ise, 13 metre boyunda bir kayıcı tekne model olarak alınmıştır. Bu teknenin modeli Maxsurf programında oluşturulmuş ve Hullspeed programında analiz edilmiştir. Burada hesaplanan sonuçlar hazırlanan bilgisayar programının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kayıcı tekne, stabilite kararsızlığı, yunuslama, yalpa, omurga IlUflUN**0!! vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The planing crafts, which have been designed to meet the velocity needs, resulted in the observation of problems that have not been seen in the displacement crafts before. Different studies are being conducted on planing crafts to define instabilities and to establish the influences that cause these. The most observed among these problems is instability called porpoising. In this study balance system of forces, which is used by D. Savitsky who is a leading man on this subject, is described in detail. Begining with the explanation of planing movement, the forces that effect the planing craft is described. After describing the forces, balance equations are set to make numerical analysis. At the same time, a computer program that calculates like Savitsky approach is designed. In the application chapter, a 13 meters long planing craft is used as a model. The model of this craft is designed in the Maxsurf program and analaysed in the Hullspeed program. The result of this analysis is compared with the results of the designed computer program. Keywords : Planing craft, instability, porpoising, roll, keel viu