Donatılı zemin duvar tasarımında parametrik analizler
Parametric analysis of reinforced earth retaining walls
  1. Tez No: 128717
  2. Yazar: GÜREL GÖÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT NURİ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bilindiği gibi zemin, kayma ve basıncın aksine çekmeye karşı dayanıksız bir malzemedir. 1960 ların başında Henri Vidal tarafından ortaya atılan“donatılı zemin”kavramı; sürtünmeli ( kohezyonsuz ) zemin içerisine çekmeye dayanıklı, yatay konumda şerit donatılar yerleştirilerek zeminin kuvvetlendirilmesi olarak özetlenebilir. Donatılı zemin tekniği, dayanma (istinat) duvarları, köprü ayaklan, rıhtım duvarları, yaklaşım dolguları, baraj ve temel zemini ıslahı gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, donatılı duvar tasarımı için kullanılan iki farklı metod incelenmiştir. Bu metotlardan ilki Geri Bağ - Kama analizi, ikincisiyse Uygun Ağırlık Analizi metodudur. Bilindiği gibi Geri bağ - kama analizi, duvar yüzünün topuk etrafında dışa doğru döndüğü ve donatılandırılmış bölge içerisinde aktif durum şartlarının geçerli olduğu kabulü ile hareket eder. Uygun ağırlık analizi metodunda ise duvar deformasyonunun tepe noktası etrafında dışa doğru olduğu ve toprak basıncı katsayısının duvar üst noktasında ko dan başlayarak 6 m derinliğe kadar azalan ve bu noktadan sonra sabit bir ka değerine sahip olduğu kabul edilmiştir. Anlatılan her iki metot için de sayısal analizler gerçekleştirilmiş ve abaklar oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler : Donatılı zemin duvar, geri bağ kama analizi, uygun ağırlık analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As known, most granular soils are strong in compression and shear but weak in tension. By the 1960s, Henri Vidal had developed a system using steel strips called“Reinforced Earth”. The purpose of this system is to improve performance of the soil by introducing reinforcing elements in the direction of tensile strains. Reinforced earth technique, has been used in construction of almost all engineering structures, namely, retaining walls, abutments, embankments, rail-road tracks, foundation slabs, earthen dams, etc. In this study; two different methods have been investigated. The first method which discussed is Tie Back - Wedge Analysis and the latter design method is Coherent Gravity Analysis. As known, tie back - wedge analysis assumes that the wall will deform in service in such a way as to cause the face to rotate outwards about the toe and active conditions are assumed throughout the reinforced zone. The coherent gravity analysis method assumes that the wall will deform by causing the face to rotate outwards about the top and a variable earth-pressure coefficient is assumed, having a value of ko at the top, reducing to ka at 6 m depth and below. Numerical analyses have been made and formed sheets for these two methods. Keywords : Reinforced earth retaining walls, tie back wedge anlysis, coherent gravity anlysis