İzmir ve civarı deprem risk analizi ve deprem yükleri altında istinat duvarı incelemeleri
Earthquake risk analysis of İzmir region and investigation of retaining walls under earthquake loads
- Tez No: 128718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT NURİ ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Tüm doğa olaylarında olduğu gibi depremlerde zaman, yer ve büyüklük bakımından belirsizlik gösteren olaylardır. Depremler sırasında mühendislik yapılarının ve doğal zemin tabakalarının hasar görmesi dolayısıyla büyük maddi ve manevi kayıplar ve felaketler meydana gelir. Depremlerin zamanı, yeri ve büyüklüğü ve diğer özellikleri önceden kestirilememekle birlikte bölgelerin sismik potansiyelleri yani faylanma mekanizmaları, zemin koşulları olası deprem özellikleri belirlenebilmektedir. Yapıların projelendirilmesinde kullanılacak deprem parametreleri olasılık ve istatistik yöntemlere dayanan yaklaşımlarla belirlenmektedir. Bu çalışmada sürekli hareket halinde bulunan levhaların meydana getirdiği jeolojik oluşumlar, levha tektoniği teorisi ile açıklanmıştır. Daha sonra deprem konusu; oluşum mekanizması, faylar, deprem parametreleri, depremlerin birbirlerini tetiklemesi ve depremlerin sebep olduğu hasarlar irdelenmiştir. Bu bölümde ayrıca Türkiye'nin ve teze konu olan İzmir yöresinin depremsellik özellikleri incelenmiştir. Bir sonraki bölümde istinad yapıları genel olarak irdelenmiş, bu yapılara etki edecek toprak basınçları anlatılmıştır. Yukarıda bahsi geçen konuları takiben sismik tehlike analizi konusu incelenmiştir. Teorik anlatımlardan sonra İzmir yöresinde 1900-1999 yılları arasındaki 99 sene içinde meydana gelen büyüklüğü 4'ten fazla olan depremler göz önüne alınarak analizler yapılmıştır. Gumbel Risk olasılığı metodu kullanılarak yapılan analizlerde, çeşitli risk olasılıkları ve episantr uzaklıkları için maksimum magnitüd, ivme, hız ve deplasman tahminleri yapılmıştır. Bulunan ivme değerleri ile Mononobe - Okabe yöntemi kullanılarak istinad duvarlarında deprem halinde oluşacak toprak basınçları hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalarda deprem yükünün risk olasılıkları, içsel sürtünme açısı, episantr uzaklıkları ve duvar yüksekliği ile değişimleri grafikler halinde verilmiştir. Anahtar Kelimeler : İzmir Yöresi, Deprem Hareketi, Deprem Risk Analizi, Yanal Zemin Basıncı, İstinad Duvarları. xıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As is the case in most natural events, earthquakes too are phenomena occurring from time to time and showing uncertainty, as far as their their location and size arc concerned. During earthquakes, substantial material and moral losses as well as disasters occur, following damage to engineering structures and natural ground layers. Whereas it is impossible to have an estimation of the date, location, magnitude and other particulars of a prospective earthquake,it is however possible to determine zones* seismic potantials. that is mechanisms of fault occurrences, soil conditions and particulars of probable earthquakes. Earthquake parameters to be applied when projecting buildings are determined by means of approaches based on probability and statistical methods. In this write-up, geological formations formed by continuously moving layers are explained by The Plate Thechtonics Theory. Then, the subject of seismicity, the formation mechanism, faults, earthquake parameters, earthquakes triggering each other as well as damages resulting from earthquakes have been examined. Besides, seismicity particulars of Turkey and of the Izmir Region, representing the subject of the thesis have been examined in this section. In the next section, bearing buildings have been examined in general, explaining how soil pressures would affect these structures. After dealing with the above mentioned subjects, the topic of seismic threat analysis has been dealt with. After theoretical explanations, analysis of quakes have been carried out, bearing in mind seismic activities occurred for the last 99 years at the Izmir Region between 1900-1999, at a magnitude exceeding 4. In analysis carried out by using Gumbel's risk probability method, estimates of max. magnitudes, acceleration, velocity and deplacements have been made in respect of various risk probabilities and epicentre distances. By using acceleration values thus found as well as the Mononobe-Okabe process, soil pressures that might occur at supporting walls in case of an earthquake have been calculated. Risk probabilities of the seismic activity, the interior friction angle, epicentres' distances as well as wall height changes have been shown in graphics when making calculations. Key Words : İzmir Region, Earthquakes, Earthquake Risk Analysis. Lateral Earth Pressures, Retaining Walls. xiv