Geogrid donatılı istinat duvarı tasarımında ön yüz eğim açısının geogridlerin kopmaya ve sıyrılmaya karşı güvenlik katsayıları üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the face batter angle on the factors of safety against both rupture and pullout of the geogrids in the geogrid reinforced retaining wall design
- Tez No: 919345
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, geogrid donatılı istinat duvarı (GGD duvar) tasarımında duvarın ön yüz eğim açısının (ω) geogridlerin kopmaya ve sıyrılmaya karşı güvenlik katsayıları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 3 farklı yüksekliğe sahip 9 farklı GGD duvar tasarlanmıştır. Duvar yüksekliği H=5 m, 10 m ve 15 m, geogridlerin düşey yerleştirme aralığı ise her bir duvarda Sv= 0,40 m, 0,50 m ve 0,60 m olarak tasarlanmıştır. H=10 m ve Sv= 0,50 m olarak tasarlanan GGD duvarda kopma dayanımları birbirinden farklı 3 tip geogrid, diğer GGD duvarlarda ise tek tip geogrid kullanılmıştır. Tüm analizlerde geogrid serim uzunluğu (L boyu) GGD duvar yüksekliğine eşit kabul edilmiştir. GGD duvar imalatında kullanılan granüler geri dolgu malzemesinin içsel sürtünme açısı ϕ=30°, birim hacim ağırlığı γ=19 kN/m³, kohezyon değeri c=0 olarak kabul edilmiştir. GGD duvarın üzerinde D=0,97 m kalınlığında ilave bir dolgunun bulunduğu, bu dolgunun ön yüzünün yatayla β=26° açı yaptığı ve üzerinde q=15 kN/m² sürşarj yükü bulunduğu kabul edilmiştir. Tüm analizlerde duvarın ön yüz eğim açısı ilk aşamada ω= 0° den 10° ye, daha sonra 5° lik kademeler halinde 45° ye kadar arttırılmıştır. Her bir durum için geogridlerin kopmaya ve sıyrılmaya karşı güvenlik katsayıları hesaplanmıştır. Böylece toplam 102 adet analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, GGD duvarın ön yüz eğim açısı ile geogridlerin kopmaya karşı güvenlik katsayılarındaki artış oranı arasında istikrarlı bir ilişki bulunduğu görülmüştür. GGD duvarın ön yüz eğim açısı belli bir derece arttırıldığında geogridlerin kopmaya karşı güvenlik katsayıları da belli bir oranda artmaktadır. Örneğin ön yüz eğim açısı ω = 0° den ω = 20° ye çıkartıldığında tüm geogrid katmanlarının kopmaya karşı güvenlik katsayıları %57,13 oranında artmaktadır. Bu artış oranının ϕ açısı değişmediği müddetçe bütün GGD duvarlar için geçerli olduğu görülmüştür. Ön yüz eğim açısı (ω) ile geogridlerin sıyrılmaya karşı güvenlik katsayılarındaki artış oranı arasında ise istikrarlı bir ilişki bulunmadığı görülmüştür. Özellikle ön yüz eğim açısı ω ≤ 20° olan GGD duvarların üst ve orta kısımlarında yer alan geogridlerin sıyrılmaya karşı güvenlik katsayılarının önce azaldığı daha sonra artmaya başladığı görülmüştür. Bunun nedeninin ω açısı ile ψ açısı arasındaki ilişkiden kaynaklandığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the face batter angle of a geogrid reinforced retaining wall on the factor of safety against geogrid rupture and pullout were investigated. For this purpose, 9 different GGD wall designs with three different wall heights were considered. The wall heights were H = 5 m, 10 m and 15 m, the vertical placement spacing of the geogrids in each wall was designed as Sv = 0,40 m, 0,50 m, and 0,60 m. In the GGD wall with H = 10 m and Sv = 0,50 m, three types of geogrids with different rupture strengths were used, while a single type of geogrid was used in the other GGD wall designs. In all analyses, the geogrid length (L) was assumed to be equal to the height of the GGD wall. The granular backfill material used in the GGD WALL construction was assumed to have an internal friction angle of ϕ = 30°, a unit weight of γ = 19 kN/m³, and a cohesion value of c=0. The GGD wall was assumed to have an additional backfill with a thickness of D=0,97 m, the face batter angle of β = 26° with the horizontal, and was subjected to a surcharge load of q = 15 kN/m². In all analyses, the face batter angle of the wall increased initially from ω = 0° to 10°, and then in 5° increments up to 45°. For each case, the factor of safety against rupture and pullout of the geogrids were calculated. As a result, a stable relationship was found between the front face slope angle of the GGD wall and the increase in safety factors against rupture of the geogrids. When the face batter angle of the GGD wall was increased by a certain degree, the safety factors against rupture of the geogrids also increased by a certain rate. For example, when the face batter angle increased from ω = 0° to ω = 20°, the safety factors against rupture of all geogrid layers increased by 57,13%. This rate of increase was found to be valid for all GGD walls as long as the ϕ angle remained unchanged. However, no stable relationship was found between the face batter angle (ω) and the increase in safety factors against pullout of the geogrids. Particularly in GGD walls with a front face slope angle of ω ≤ 20°, the safety factors against pullout for the geogrids located in the upper and middle sections initially decreased and then started to increase. It was assessed that this behavior was due to the relationship between the ω angle and the ψ angle.