Elektrolitik pil kullanılarak metallerin iyonlaştırılması
Ionization of metals by using electrolytic cell
- Tez No: 128719
- Danışmanlar: PROF. DR. DURUL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Metal işleme teknolojisi, yüksek kalitede ve hassasiyette üretimler yapma konusunda pek çok ilerlemelere sahne olmuştur; fakat metali aşındırmak verimli üretimler için hep bir sorun olarak değerlendirilmiştir. Elektrokimyasal işleme (ECM), metalin elektrokimyasal çözünme yoluyla aşındırılmasıyla gerçekleştirilir ve kesilmesi, şekil verilmesi güç kontur ve profillerin işlenmesi için önemli bir teknolojidir. Takım aşınması olmadığı için geleneksel mekanik yöntemlerin sonuç vermediği durumlarda tercih edilir. Ayrıca en sert maddelerin en yumuşakları kadar hızlı ve güvenilir duyarlılıkta işlenebilmesini mümkün kılar. Bu çalışmada, ECM' nin karakteristik özellikleri, değişik elektrolitlerle yapılan denemelerin sonuçları ve işparçası üzerindeki fiziksel etkileri çeşitli deneylerle irdelenmiştir. Ayrıca diğer geleneksel olmayan metal işleme tekniklerinden farkına da karşılaştırmalı olarak değinilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Metal processing technology have been devoloped in the fields of precision manufacturing and high quality machining, but metal removal is considered a difficult problem for high efficient production. Electrochemical machining(ECM) performed by anodic dissolution of metal, is an important manyfacturing technology for machining difficult-to-cut materials and to shape complicated contours and profiles with high metal removal rate without tool wear and inducing residual stress. ECM enables machining of the hardest metals as well as the easy-to-cut ones with the same accuracy and duration. In this study, the charecteristic properties of ECM, the results of expariments with using miscellaneous electrolites and their physical effects on the work-pieces is discussed with various expariments. Also, the distinction of ECM from the other non-conventional machining techniques, is comperatively touched oh. xu