Kuşe karton üreten kağıt fabrikasının hamur hazırlama bölümünün SCADA ve otomasyonu
SCADA and automation of stock preparation of paper factory of producing coated board
  1. Tez No: 128738
  2. Yazar: BÜLENT HOŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Kağıt, temel olarak selüloz, dolgu malzemeleri ve kimyasallardan oluşur. Kağıt makinesi proses açısından su uzaklaştırma makinesi olarak düşünülür. Hamur hazırlama prosesi kağıt hamuru süspansiyonunun hazırlandığı kısımdır. Bu proseste üretilen yarı mamul olarak isimlendirilen kağıt hamuru kesafet ve temizleme parametrelerine sahiptir. Buna bağlı olarak seviye, basınç ve akış kontrollerinden sözedilebilir. İyi temizlenen ve öğütülen kağıt hamuru, standart ve kaliteli ürünün temel yapısıdır. Hamur hazırlama proses kontrol sistemi Otomasyon ve SCADA'dan oluşur. Böylece bu sistem kontrol edilebilir ve izlenebilir. Anahtar Kelimeler : Hamur Hazırlama, Kontrol, SCADA, Otomasyon. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Paper, basically is formed cellulose, filling and chemical materials. Paper machine is considered as a dewatering machine. The Stock preparation process is part of preparing suspension of paper pulp fibers. The paper pulp, is called that semi product and is producted in this process, has a consistency and cleaning parameters.Also as it depends on, It can be mentioned level, pressure and flow controls. The paper pulp that is good cleaned and refined, is basic structure in a standard and quality production. The Stock Preparation process control system is formed by Automation and SCADA. Thus this system could be under control and watch. Key Words : Stock Preparation, Control, SCADA, Automation. xvi