Pasif ısıtma sistemi ile ısıtılan binaların incelenmesi
A Study on heating of buildings by passive solar systems
  1. Tez No: 128739
  2. Yazar: YILDIRAY YEDİKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Binaların, pasif sistem yöntemiyle ısıtılması detaylı bir şekilde incelenmiştir. Pasif solar sistem ile aktif solar sistem arasındaki farklılıklar ortaya konmuş ve pasif solar sistemin ekonomik ve enerji tasarrufu açısından ne derece önemli olduğu vurgulanmıştır. Pasif sistem ile inşa edilen binalarda kişinin konfor sıcaklıklarını elde edebilmesi için dikkate alması gereken hususlar belirtilmiştir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde pasif solar sistem ile inşa edilmiş binalardan örnekler verilerek bu binaların kullanılabilirliliği açıklanmıştır. Türkiye'nin güneş enerjisi bakımından avantajlı bir coğrafyada bulunduğu belirtilmiş ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde pasif solar sistem ile inşa edilmiş bina örnekleri sunulmuştur. Bu örneklerden İzmir'deki Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü binasının pasif sistem ile yapılışı detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Anahtar Kelimeler : Pasif Isıtma Sistemleri, Solar Yapılar vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The methods of passive systems of the solar energy in the construction of buildings are examined in details. The differences between passive and active solar systems have been put forward and it has been underlined that how the passive solar system is important in respect of economical view and energy savings. The matters that are necessary to take into consideration in order to obtain comfortable heat levels through solar systems in winter period at the buildings have been indicated clearly. Various examples have been given from the buildings constructed in different parts of the world and the usability of the same put forward accordingly. Furthermore, it has also been pointed out that Turkey is situated at an advantageous geographical position, and as a consequence, various building examples constructed on the basis of passive solar systems have been presented in this context. The construction of one of these buildings, which is the building of the Solar Energy Institute of the Aegean University in Izmir, has been explained in detail. Keywards : Passive Heating Systems, Solar houses vm