Elastik zemine oturan ince plağın serbest titreşim analizi
Free vibration analysis of thin plates on elastic ground
- Tez No: 128740
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında ince dikdörtgen plağın sönümsüz serbest titreşimleri sayısal bir çözüm yöntemi olan sonlu elemanlar metodu kullanılarak incelenmiştir. öncelikle plak denklemleri iki boyutlu elastisite teorisi ile, yani kalınlık doğrultusundaki çökmeler ihmal edilerek çıkarılmıştır. Plak sistemi sonlu sayıda dikdörtgen elemanlara bölünerek, bu elemanların birleşim noktalan (nod), birer düğüm noktası kabul edilmiş ve her düğüm noktasında iki adet dönme ve bir adet çökme serbestliğinin olduğu varsayılmıştır. Bu plak elemanı için, çökme fonksiyonunu ifade eden bir polinom oluşturulmuş ve her serbestliğe karşı gelen şekil fonksiyonları bulunmuştur. Daha sonra elde edilen bu şekil fonksiyonları kullanılarak eleman rijitlik matrisi, zeminin elastik zemin olarak kabul edilmesinden hareketle eleman zemin etki matrisi ve eleman kütle matrisi oluşturulmuştur. Bu matrislerin hesaplanmasında toplam potansiyel enerji prensibinden faydalanılmıştır. Son olarak da ince plağın elastik zemin üzerindeki sönümsüz serbest titreşim hareketi irdelenerek bunu hesaplayan program MATLAB programlama dilinin V 5.3 versiyonuyla yazılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis work, the undamped free vibration of thin rectangular plates sitting on an elastic ground was investigated by using infinite elements method which is a numerical solution method. Firstly, the plate equations were obtained by neglecting the vertical displacement in the direction of the thickness in accordance with the two dimensional elasticity theory. The plate system were divided into finite number of rectangles and connection points of corners of these rectangles were regarded as nods and it was assumed that there were two revolving and one vertical displacement freedoms in these nods. For this plate element, a polynomial which describes the vertical displacement function was created and for each freedom, corresponding shape functions were calculated. Then, element rigidity matrix, by assuming that the ground was elastic; element ground effect matrix and element mass matrix were generated. In calculation of these matrixes, total potential energy principal was used. Finally, the undamped free vibration motion of thin plate sitting on a elastic ground was discussed and software program that calculates this motion was written using MATLAB programming language, version V 5.3.