Homojen olmayan elastik zemine oturan ince plakların zorlanmış titreşimleri
Forced vibrations of thin plates on non homogeneous elastic foundation
  1. Tez No: 126757
  2. Yazar: E. METE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET HOMOJEN OLMAYAN ELASTİK ZEMİNE OTURAN İNCE PLAKLARIN ZORLANMIŞ TİTREŞİMLERİ Bu çalışmada, homojen olmayan elastik zeminlere oturan ince dairesel plakların zorlanmış titreşimleri incelenmiştir. Temel dairesel plak denklemleri ele alındıktan sonra, çeşitli yükleme ve mesnet durumları için plak davranışları araştırılmıştır. Daha sonra elastik zeminlere oturan dairesel plakların genel çözümüne geçilmiştir. Elastik zemine oturan yapı problemlerinin formülasyonunda, çoğu zaman yapılan yaklaşım plak, kabuk ve kirişlerin diferansiyel denklemine zemin tepkisinin ilave edilmesi yönündedir. Elastik zemine oturan kiriş ve plak problemlerinin matematiksel bağıntılarla belirlenmesi esnasında, zeminin oldukça karmaşık ve belirsiz elastik ve plastik deformasyon yapabilme özelliğinden dolayı bazı idealleştirmeler gerekir. Bu da matematiksel çözümlerin geçerliliğini daima kısıtlar. Bu yüzden bu tür problemlerde, zeminin elastikliği çeşitli kabuller yapılarak göz önüne alınır. Zeminin fiziksel ve mekanik özelliklerini değişik araştırmacılar, değişik şekillerde modellemişlerdir. Bu çalışmada, plak karakteristik özellikleri ve zemin yatak katsayısının değişken değerleri göz önünde bulundurularak, ince dairesel plakların çökme, dönme ve kesit tesirleri elde edilmeye çalışılmıştır. Plağın tekil yük altındaki davranışına zeminin etkisi çeşitli sayısal örneklerle gösterilmiştir. Bu çözümler aranırken, zeminin homojen olduğu ve homojen olmadığı durumlardaki sınır şartlarından faydalanarak çökme denklemi bünyesindeki sabit katsayılar elde edilmiş ve problemin ilk aşaması çözülmüştür. İkinci aşama olarak, zeminin homojen olduğu ve homojen olmadığı durumlar için elastik zemine oturan dairesel plağın harmonik yükleme altında çözümü yapılmıştır. Elde edilen sayısal sonuçlar, grafikler üzerinde gösterilerek karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY FORCED VIBRATIONS OF THIN PLATES ON NON HOMOGENEOUS ELASTIC FOUNDATION In this thesis, the forced vibrations of thin circular plates on non homogeneous elastic foundations have been studied. After the basic circular plate equations, the behaviour of the plates for various support and loading types have been investigated. Then, the general solution of the circular plates resting on elastic foundations have been explained. The mostly used approximation m the formulation of problems about the structures on elastic foundation is adding the foundation reaction to the differential equation of the beams, plates and the shells. While determining the mathematical relations of the problems, involving plates on elastic foundation, it is a necessity to make some idealizations because of the complicated behaviour of the foundation. This idealizations limit the validity of the mathematical solutions. So, while solving this kind of problems, the elasticity of the foundation was taken up with some assumptions. Various researchers have studied on different models about the physical and mechanical properities of the elastic foundations. In this thesis the translations, rotations and the reactions of thin circular plates for various values of the foundation modulus and plate characteristics have been investigated. The effect of the foundation on the plate's behaviour which is exposed to axial load has been explained with various numerical examples. At the phase of searching the solutions, the constant coefficients at the plate translation equation have been obtained by applying the boundary conditions in each situation of the homogeneous and non homogeneous foundation. At the second phase, the solution for the circular plates exposed to harmonical loads has been investigated in both homogeneous and non homogeneous foundation cases. The numerical results have been shown on graphics with comparisons XI