Türkiye enerji potansiyelinin bölgelere göre dağılımı ve analizi
The Distribution and analysis of Turkey energy potential according to regions
  1. Tez No: 128775
  2. Yazar: UFUK BOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KÜÇÜKKARAMIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bilindiği gibi ülkemiz coğrafyası yedi ana bölgeden oluşmakta gerek nüfus gerekse ekonomik yönden oldukça çeşitlilik gösteren bölgelerimiz doğal olarak günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olan elektrik üretim ve tüketim açısından da oldukça farklılık arz etmektedir. Tezimiz Türkiye'de üretilen ve tüketilen elektriğin bölgelerimizdeki kurulu güç dağılımı ile santral tiplerine bağlı olarak her bir bölgenin kendi içindeki üretim- tüketim oranlarına değişik bir bakış açısıyla yaklaşıldığı bir araştırmayı içermektedir.Hazırlanan tablo ve çizelgelerde mevcut elektrik yapısı değişik kıyaslamalarla ilgili bölgede üretim-tüketim dengesini bizlere sunarak ileriki yıllarda kurulması düşünülen santrallerin tipi ve kullanacağı yakıt açısından seçim yapılırken en azından ilgili mühendis ve yöneticiler için basit bir değerlendirme olanağı sunacaktır. Türkiye'de batıdan doğuya doğru gidildikçe imalatta ihtiyacı olan elektriği kendi bünyesinde üreterek kendi tüketimine sunan otoprodüktör santrallerin sayısının azaldığı buna karşılık birincil kaynağı su olan barajlı ve barajsız santrallerin ön plana çıktığı görülmektedir. Bununla beraber enerji üretiminde kullanılan birincil yakıtlara ayrılan finansmanın da doğudan batıya gidildikçe arttığı gözlenmektedir. vın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As known our country consists of seven main parts and these parts which have so many differences on population and economy also have so many differences on production and consumption of electricity which has naturally the most unwaived side of our everyday life. This thesis has a different point of view about our part's capacity dissociation of electricity which is produced in Turkey and about all the other part's on production and consumption rate according to powerplant styles. The structure of electricity on the prepared tables and schedules presents us production and consumption rate of the concerned part with some comparisons and also these results will provide an evaluation opportunity for the concerned engineers and managers to choose the style of powerplants which are considered to build in the future and the kinds of fuel that the powerplants will use. From west to east in Turkey it is seen that there is a decrease on the number of autoproductor which produce its own electricity that it needs on manufacture and present it to his own consumption but on the other way the powerplants which have barrage or nothing and whose primary source is water are highlighted. By the way, from east to west in Turkey it is seen that there is an increase on the financing of primary fuel which is used on energy production. IX