Mevcut buhar türbin santrallerinin yenilenmesinde kullanılan yenileme yöntemlerinin karşılaştırılması
Evaluation of repowering options used for repowering existing steam turbines
  1. Tez No: 128783
  2. Yazar: MUHAMMET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KÜÇÜKKARAMIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Mevcut buhar türbin santrallerinin yenilenmesinin temelini ; fosil yakıtlı buhar türbin santraline gaz türbini yerleştirilmesi ve gaz türbini çıkışındaki eksoz gazlarının ısısından yararlanılarak çevrimin kombine çevrime dönüştürülmesi oluşturur. Uygulanan tüm sistemlerde eklenen gaz türbini ile santral güç kapasitesi artırılır ve eksoz gazındaki ısıdan yararlanılarak santralin verim değeri yükseltilir. Uygulanan yöntemler bu çalışmada anlatılmış ve birer uygulama örnekleri verilmiştir. Uygulama örnekleri tesise özgü verilerin ve standart olarak kabul ettiğimiz veriler ışığında termodinamik denklemler kullanılarak Visual Basic ortamında tarafımdan hazırlanmış Yenileme Yöntemleri adlı bilgisayar programı ile yapılmıştır. Sonuçlar Excel-Grafik programına aktarılmış ve elde edilen grafikler yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : yenileme yöntemleri, gaz türbini, atık ısı kazanı, pinch noktası, buhar türbini
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basis of repowering existing steam turbines is to add a gas turbine group to a fossil fueled plant and to use the waste heat in the gas turbine exhaust by changing the steam cycle to a combined cycle. In all of the repowered systems the power capacity of the plant is enhanced by the added gas turbine and the efficiency of the plant is also enhanced by using the waste heat in the exhaust gases. The applications of repowering are presented and an example to each of them is given in this study. The applications are discussed and evaluated by a pc program called“Repowering Options”where the input data for the existing steam plant and the standart data are used in the thermodynamic equations to find the repowered plant data. The program is written by using the Microsoft Visual Basic Programming Environment The results are transfered to Microsoft Excel Graphical Environment to have the resultant curves. The resultant curves are then discussed. Keywords : Repowering, gas turbine, pinch point, heat recovery steam generator, steam turbine