Bir cam fabrikasındaki enerji tüketiminin bilgisayar destekli simülasyonu ve optimizasyonu
Computer aided optimization and simulation of energy consumption of a glass factory
  1. Tez No: 128802
  2. Yazar: BARBAROS BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ÖZİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Bu tezin amacı düz cam üreten bir fabrikada üretime bağlı olarak enerji tüketimini bilgisayar ortamında tahmin eden bir model geliştirmektir. Literatürde mevcut teorik çalışma ve uygulamaları içeren bilgilere dayanılarak üretilen model kullanıcıyla arkadaş bir mantıkta düzenlenmiştir. Model sonuçlarının irdelenmesi için de Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.' nin Trakya Cam Fabrikası seçilmiş, ve model sonuçlan ile bu fabrikanın sonuçları karşılaştırılmıştır. Modelden elde edilen sonuçlar, modelin uyarlandığı fabrika için tasarruf olanaklarını ve önceliklerini de ortaya koymaktadır. Ayrıca kojenerasyon için ne kadar kurulu güce ihtiyaç olduğu bilgisayar programı yardımıyla daha gerçekçi olarak tahmin edilebilecektir. Yaklaşık olarak toplam 1400 ton/gün üretim kapasitesi olan iki fırını bulunan Trakya Cam Fabrikası' nda düz cam üretilmekte olup, bu fabrika ülkemiz tüketiminin önemli bir kısmını karşıladığı gibi önemli miktarda ihracat da yapmaktadır. Trakya Cam Fabrikası arazisinde ise ayna ve güvenlik camı üreten bir fabrika ile azot üretimi ve hidrojen üretimi yapılan bölümler de bulunmaktadır. Bu tezdeki modelleme çalışmasına güvenlik camı fabrikası ve azot üretim birimi de dahil edilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis focuses on developing a computerized mathematical model, which will be used in forecasting energy consumption of a float glass producing factory. This user friendly model that is based on current theoretical studies and their applications has been run by using data obtained from Trakya Glass Factory (Trakya Cam Fabrikası), a glass factory belonging to Turkish Bottle and Glass Factories Co. (Türkiya Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş) Consequently the output of this application has been compared with real figures of the above mentioned factory. Outputs can also be used in determining energy saving possibilities and priorities in the plant and in calculating the necessary power amount for cogeneratkm unit more precisely. Trakya Glass Factory that supplies significant amount of domestic market need and some amount for export, has two glass melting furnaces whose total production capacity is 1.400 tons/day. Furthermore the factory premises contains also a mirror and security glass factory. In modelling work of this thesis latter mentioned factory and nitrogen production unit (reformer) have also been included. XU