Yüksek kolesterollü rasyon ve fermente süt ürünleri ile beslenen ratların kan serum kolesterol seviyelerinin belirlenmesi
Determination of blood serum cholesterol levels from rat feeded with high cholesterol added feed and fermented milks
  1. Tez No: 128820
  2. Yazar: NİZAM MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YÜKSEK KOLESTEROLLÜ YEM ve FERMENTE SÜT ÜRÜNLERİ İLE BESLENEN RATLARIN KAN SERUM KOLESTEROL SEVİYELERİNİN BELİRLENMESİ Nizam Mustafa NİZAMLIOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Danışman : Doç. Dr. Nihat AKIN 2002 Sayfa : 44 Jüri: Prof. Dr. Mustafa Nizamlıoğlu Doç. Dr. Nihat Akın Yrd. Doç Dr. Ahmet Ayar Fermente süt ürünlerinin (kolesterolsüz kontrol, kolesterollü kontrol, pastörize yağlı yoğurt, pastörize yağsız yoğurt, yağlı yoğurt, yağsız yoğurt, L. jhonsonii Lal içeren probiotik yoğurt, pastörize probiotik yoğurt) kolesterolce zenginleştirilmiş yemle 21 gün süreyle beslenen (% 0.3, 0.5 ve 0.8 kolesterol ilaveli) ratların toplam serum kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol ve trigliserid üzerine etkisi belirlenmiştir. Ratlar 21 gün süreyle beslenmişler ve 7, 14 ve 21. günlerde kan serumlarında toplam kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol ve trigliserid ölçümleri yapılmıştır. Her üç hafta sonunda da yağsız yoğurt ve pastörize yağsız yoğurtla beslenen grupların toplam kolesterol, LDL-kolesterol ve trigliserid seviyeleri düşük bulunmuştur. Yağlı yoğurt ve probiotik yoğurdun ise toplam kolesterol, LDL-kolesterol ve trigliserid seviyeleri üzerine etkisi olmadığı gözlenmiştir. Yalnızca 3. hafta da önemli olmayan bir düşüş bulunmuştur. Pastörize yağlı ve pastörize probiotik yoğurtta da benzer sonuçlar bulunmuştur. %0.8 kolesterollü yem + yağsız yoğurtla beslenen grupta kontrol grubuna göre benzer sonuçlar bulunmuştur. Bütün grupların HDL-kolesterol seviyelerinde 3. hafta sonunda birbirine benzer sonuçlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTARACT Master's Thesis DETERMINATION OF BLOOD SERUM CHOLESTEROL LEVELS FROM RAT FEEDED WITH HIGH CHOLESTEROL ADDED FEED AND FERMENTED MILKS Nizam Mustafa NİZAMLIO?LU Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Nihat AKIN 2002 Page : 44 Jury: Prof. Mustafa Nizamhoğlu Assoc. Prof. Nihat Alan Assis. Prof. Ahmet Ayar White male Rats were fed with standart diets and their weight was about 207± gr. They were divided to ten groups. The effect of fermented milk products (full-fat yoghurt, pasteurised full-fat yoghurt, non-fat yoghurt, pasteurised non-fat yoghurt, probiotic yoghurt with L. jhonsonii Lal, pasteurised probiotic yoghurt, control with cholesterol and without cholesterol) on total blood serum cholesterol, low density lipoprotein (LDL) cholesterol, high density lipoprotein (HDL) cholesterol and triglycerides were estimated in rats fed cholesterol enriched (%0.3, 0.5 and 0.8 cholesterol edded) diets for 7., 14. and 21. days. Total blood serum cholesterol, LDL-cholesterol and trigyliceride levels were decreased in the end of 21 days, when the rats were fed with non-fat yoghurt and pasteurised non-fat yoghurt, that when the rats were fed with full-fat milk yoghurt probiotic yoghurt total blood cholesterol, LDL-cholesterol and trigyliceride levelswere effected (pO.Ol). However, total blood serum cholesterol, LDL-cholesterol and trigyliceride level in 21 days were decreased slightly, pasteurised full-fat and probiotic yoghurt show similar results. HDL-cholesterol level in experimented all group were similar results in the end of 21 days. HDL-cholesterol levels were not clearly different in between week.