Donnan dializ metodu ile iyon değiştirici membranlarla florür giderilmesi
Fluoride removal by donnan dialysis with exchange membrane
  1. Tez No: 128843
  2. Yazar: FATİH DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ DONNAN DIALIZ METODU İLE İYON DEĞİŞTİRİCİ MEMBRANLARLA FLORÜR GİDERİLMESİ Fatih DURMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Hüseyin KARA 2002, Sayfa : 53 Jüri: Doç. Dr. Hüseyin KARA Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Yard. Doç. Dr. Yunus ÇENGELOĞLU Tabii ve antropojenik faaliyetler sonucu özellikle sular kirlenmekte ve bazı iyon konsantrasyonları kabul edilebilir limitlerin dışına çıkmaktadır. İçme suları ve yiyeceklerden uygun seviyede florür alınması diş çürümelerini engellediği, yüksek seviyelerdeki alımlarda diş hastalıkları, böbrek, gelişim ve tiroid bozukluklarına yol açtığı bilinmektedir. Sunulan bu çalışmada sulardaki yüksek florürün iyon değiştirici membranlarla uzaklaştırılması incelenmiş, pH, iyon konsantrasyonu ve süre gibi bazı parametrelerin etkisi ve sistemin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Daha önceden özellikleri tespit edilmemiş ve florürün uzaklaştırılması için kullanılmamış olan AHA anyon iyon değiştirici membran kullanılmış, flor akış hızının madde konsantrasyonuna, pH ve iyon özelliklerine göre 34-136.10“ (mmol.cm”2.s“1 ) aralığında olduğu görülmüştür. Yüksek pH da florür geçişinin düşük pH değerlerine göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Yabancı iyonların tersakım geçişini hızlandırdığı ve HCO3”iyonunun Cl“, SO4”2 iyonlarına göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Florürlerin sulu çözeltilerden uzaklaştırılmasında Donnan Dializ metodunun uygun anyon ve pH 'da kullanılabilir iyi bir metot olduğu görülmüştür. Anahtar kelimeler : Donnan Dializ, AHA, iyon değiştirici membran, akış hızı 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis FLUORIDE REMOVAL BY DONNAN DIALYSIS WITH EXCHANGE MEMBRANE Fatih DURMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin KARA 2002, 53 Pages Jury : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin KARA Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Assist. Prof. Dr. Yunus ÇENGELO?LU Due to the natural and antropojenik actions some ions concentration is out of the acceptable limits. The feeding suitable amount of fluoride with some drinks and eating's protects the tooth high concentration of fluoride than 1,5 mg/L makes human ill. In this study, the effect of pH, ion concentration and time for the removal of fluoride from aquaeus solution by ion exchange membrane were investigated. As a anion exchange membrane, AHA that was not tried before for the removal of fluoride was used in this study, the flux of fluoride with respect to the concentration, pH and the properties the other anion (HCO3“, CI”, SO4“2) is between 34-136. 10”7 (mmol.cm“2.s”1 ). It was described that at high pH the fluoride flux was ivIt was concluded separation that Donnan Dialysis is good method for the removal of fluoride from aquaeus solution at the suitable conditions. Key Words : Donnan Dialysis, AHA, ion exchange membrane, flux