Farklı seviyelerde kullanılabilir fosfor ve çinko içeren rasyonlara fitaz enzimi ilavesinin yumurta tavuklarında performans, kabuk kalitesi, serum fosfor ve çinko seviyelerine etkisi
Effects of adding phytase to diets containing differents levels of available phosphorus and zinc on performance, egg shell quality, phosphorus and zinc levels of serum in laying hens
  1. Tez No: 128875
  2. Yazar: GÜRHAN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Farklı Seviyelerde Kullanılabilir Fosfor ve Çinko İçeren Rasyonlara Fitaz Enzimi İlavesinin Yumurta Tavuklarında Performans, Kabuk Kalitesi, Serum Fosfor ve Çinko Seviyelerine Etkisi. Gürhan KELEŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Oktay YAZGAN 2002, 97 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Yrd. Doç. Dr. Sinan S. PARLAT Bu deneme, farklı KP (KP1, % 0.25 ve KP2, % 0.35), Zn (Znl, 15 mg/kg yem; Zn2, 75 mg/kg yem) ve fıtaz seviyelerinin (Fİ, 0; F2, 500; F3, 1000; F4, 1500; F5, 2000 U/kg yem) yumurta tavuklarında performans, yumurta kabuk kalitesi, serum P ve Zn seviyelerine etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Denemede 46 haftalık yaşta 480 adet beyaz yumurtacı Babcock ticari hattı kullanılmıştır. Araştırma, 14'er günlük 6 peryotta (84 gün) 06.08.2000 ve 29. 10.2000 tarihleri arasında yapılmıştır.Rasyon KP, Zn ve fıtaz seviyelerinin deneme sonu performans kriterlerine etkileri önemsizdir. Rasyon KP seviyesinin 6. peryot sonunda YDK'na etkisi önemli olup, KP2 grubunun YDK's: KP1 grubununkinden daha düşük bulunmuştur (PO.05). Rasyon Zn seviyesi, denemenin 1. peryodu sonunda YV ve YK'ni (PO.05); 2. peryot (PO.01) ve 3. peryot sonlarında ise YT'ni (PO.05) önemli seviyede etkilemiştir. Rasyona fıtaz ilavesinin 2. peryot sonunda YV'ne, 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Effects of Adding Phytase to Diets Containing Different Levels of Available Phosphorus And Zinc on Performance, Egg Sheel Quality, Phosphorus and Zinc Levels of Serum in Laying Hens Gürhan KELEŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Oktay YAZGAN 2002, 97 Pages Jury: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Assoc. Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Asist. Prof. Dr. Sinan S. PARLAT This study was carried out to determine the effect of diets containing different levels of dietary available phosphorus (AP) (API 0.25, AP2 0.35 %), different levels of zinc (Zn) (Znl 15 mg/kg, Zn2 75 mg/kg) and phytase enzyme (PI 0. P2 500, P3 1000, P4 1500, P5 2000) on performance, egg shell quality and serum phosphorus and zinc levels in laying hens. The trial period was 12 weeks.This experiment was carried out by using commercial Babcock hybrid with a total of 480 laving hens at 46 week-old in date from 06.08.2000 to 29.10.2000. »^SS^^tvB^ IIIThe AP, Zn and Phytase levels were not significantly effect the performance at the end of the experiment. Ration AP levels had significant effect on feed conversion ratio (FCR) at the end of the sixth period.