Farklı seviyelerde kullanılabilir fosfor ihtiva eden damızlık bıldırcın rasyonlarına fitaz enzimi ilavesinin performans ve kabuk kalitesine etkisi
Effect of phytase enzyme adding to breeder quail diets containing different levels of available phosphorus on the performance and egg shell quality
  1. Tez No: 167658
  2. Yazar: OSMAN OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI SEVİYELERDE KULLANILABİLİR FOSFOR İHTİVA EDEN DAMIZLIK BILDIRCIN RASYONLARINA FİT AZ ENZİMİ İLAVESİNİN PERFORMANS VE KABUK KALİTESİNE ETKİSİ Osman OLGUN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışmanı: Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 2005, Sayfa: 72 Jüri: Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Prof. Dr. Oktay YAZGAN Doç. Dr. Sinan Sefa PARLAT Bu çalışma, farklı seviyelerde kullanılabilir fosfor (KP) içeren rasyonlarla yemlenen damızlık bıldırcın rasyonlarına fitaz enzimi ilavesinin performans ve kabuk kalitesine etkisini tespit etmek için yapılmıştır. Üç x 4 faktöriyel deneme planında, 3 KP seviyesi (% 0.15, 0.25 ve 0.35) ve dört fitaz seviyesinin (0, 300, 600 ve 1200 U/kg) oluşturulduğu 12 muamele, her birinde 6 bıldırcın (erkek/dişi oranı: 1/2) bulunan alt gruplarla 4 tekerrürlü olarak denenmiştir. Yedi haftalık yaşta toplam 288 adet damızlık Japon bıldırcını 28'er günlük 5 periyot halinde deneme rasyonları ile yemlenmişlerdir. Yem ve su ad-libitum olarak verilmiş ve 16 saat aydınlatma uygulanmıştır.Ana faktör olarak rasyon KP ve fitaz seviyeleri ve KP x fıtaz interaksiyonları, nihai canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, ölüm oranı, ortalama yumurta ağırlığını, yem tüketimini, mutlak kabuk ağırlığı (g), kabuk oranı (%) ve döl verimini önemli olarak etkilememiştir. Rasyon KP seviyesinin 2., 3. ve 5.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Effect of phytase enzyme adding to breeder quail diets containing different levels of available phosphorus on the performance and egg shell quality Osman OLGUN Selçuk University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 2005, 72 Pages Jury: Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Prof. Dr. Oktay YAZGAN Assoc. Prof. Sinan Sefa PARLAT This study was carried out to ascertain the effect of adding phytase on the performance and egg quality of breeder quail fed diets containing different levels of nonphytate phosphorus-NFP (available phosphorus). Twelve treaments consisting of three levels of NFP (0.15, 0.25, 0.35 %) and four levels phytase (0, 300, 600, 1200 U/kg) in 3 x 4 factorial arragement were used with four replicates of six birds each (male/female ratio: 1/2). A total of 288 breeder Japanese quail at seven weeks of age mwere fed with experimental diets for five 28 days periods. Feed and water were supplied for ad-libitum. Light was provided 16 hours daily. Dietary NFP and phytase levels as the main factor and NFP x phytase interaction had no significant effect on final live weight, body weight gain, mortality, average egg weight, daily feed comsumption, absolute shell weight (g), shell weigh percentage and fertility.