Farklı seviyelerde fitaz enzimi katılmış normal ve düşük miktarlarda kullanılabilir foffor, ihtiva eden rasyoların broylerde kemik külü ve performansa etkisi
Effect of phytase addition at different levels to rations containing normal and lower levels of non-phytate phosporus on bone ash and performance characteristics of broiler chicks
  1. Tez No: 38946
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ABSTRAKT Yüksek Lisans Tezi FARKLI SEVİYELERDE FITAZ ENZİMİ KATILMIŞ NORMAL ve DÜŞÜK MİKTARLARDA KULLANILABİLİR FOSFOR İHTİVA EDEN RASYONLARIN BROYLERLERDE KEMİK KÜLÜ ve PERFORMANSA ETKİSİ Süleyman YILMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Yrd.Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 1994, Sayfa; 81 Jüri: Prof. Dr. Oktay YAZGAN Doç. Dr. Ramazan YETİŞİR Yrd.Doç. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Normal ve düşük seviyelerde fitat olmayan formda (kullanılabilir - KP) fosfor ihtiva eden rasyonlara farklı seviyelerde fitaz enzimi ilavesinin broylerde parmak külü, serum fosfor seviyesi (SPS) ve performansa etkisini tesbit etmek amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Üç x 4 faktöryel deneme pjlanında 3 KP seviyesi (% 0.20, 0.35, 0.50) ve 4 i fitaz seviyesinin (0, 500, 1000, 1500 ünite) oluşturduğu 12 muamele, her birinde 10 civcivin bulunduğu 2 tekerrürlû olarak denenmiştir. Cinsiyet tayini yapılmamış toplam 240 adet broyler civciv ilk 3 hafta başlatma müteakip 3 haftada ise bitirme rasyonu ile yenilenmişlerdir. Bütün rasyonlar isokalorik ve isonitrojenikdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF PHYTASE ADDITION AT DIFFERENT LEVELS TO RATIONS CONTAINING NORMAL and LOWER LEVELS of NON-PHYTATE PHOSPOR- US ON BONE ASH and PERFORMANCE CHARACTERISTICS of BROILER CHICKS. Süleyman YILMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Asist..Prof.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA 1994, Page:81 Jury: Asist. Prof.Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Assoc. Prof.Dr. Ramazan YETİŞİR Prof. Dr. Oktay YAZGAN A study was conducted to determine the effect of adding phytase at different levels on toe ash, serum phos phorus level (SPL) and performance characteristic of broiler chicks fed diets containing normal and lower lev els of non, phytate phosphorus -NFP (available phosphorus- AP). Twelve treatments consisting of three levels of NFP (0.20, 0.35, 0.50 %) and four levels phytase (0, 500, 1000, 1500 ünite) in 3x4 factorial arrangement were used with two replicates of ten birds each. Total of 240 un vsexed broiler chicks were fed with starter diets for first three weeks and finisher diets during the next three weeks of the experiment. All diets were isocaloric and isonit- rogenous.