PIC mikrodenetleyicisi kullanarak deneysel bir endüstriyel sistemin kontrol edilmesi
The Control of an experimental industrial system by using a PIC microcontroller
  1. Tez No: 128945
  2. Yazar: HALİL FİKRET TURGUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT UZAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET PIC MİKRODENETLEYÎCÎSİ KULLANARAK DENEYSEL BÎR ENDÜSTRİYEL SİSTEMİN KONTROL EDİLMESİ TURGUTLU, Halil Fikret Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Murat UZAM Şubat 2002, 135 sayfa Bu çalışmada PIC16F84 mikrodenetleyicisi kullanarak bir deneysel endüstriyel sistem kontrol edilmiştir. Çalışmada kullanılan deneysel endüstriyel sistem parça tanıma, ayırma ve birleştirme işlemlerinin gerçekleştirilebildiği bir sistemdir. Deneysel endüstriyel sistemin farklı çalışma senaryoları için dört ayrı program geliştirilmiştir. Bu dört ayrı program, sonuçta tek bir entegre devre (PIC16F84) içerisine yüklenmiştir Endüstriyel sistem kontrolü için bir PIC mikrodenetleyicisinin kullanılmasıyla, tasarımı kolay ve maliyeti oldukça düşük bir kontrol sistemi elde edilmiştir. Anahtar sözcükler : PIC16F84 mikrodenetleyicisi, Otomasyon ve Kontrol sistemleri. uı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CONTROL OF AN EXPERIMENTAL INDUSTRIAL SYSTEM BY USING A PIC MICROCONTROLLER TURGUTLU, Halil Fikret Niğde University Institute of Natural Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Murat UZAM February 2002, 135 pages In this study, an experimental industrial system is controlled by using a PIC16F84 microcontroller. The experimental industrial system considered, represents component inspection, sorting and assembly processes. For different senarious of the experimental industrial system four programs are developped to control the system. These four programs are then implemented in one integrated circuit (PIC16F84). As aresult, an easy to design and very cheap control system is obtained, for the experimental industrial system by using a PIC microcontroller. Key Words : PIC16F84 microcontroller, Automation and Control systems. IV